Zapytaj specjalistkę: okaleczanie się przez dzieci

2021-08-30 10:30:00(ost. akt: 2021-08-30 10:29:51)

Autor zdjęcia: pixabay

Okaleczanie się jest niebezpieczne, agresywne i zabójcze. Gdy dziecko uszkadza swoje ciało, ono się karze, ono czuje się winne. Sprawia sobie ból, aby czuć krzywdę, aby nieść jakąś winę, za którą musi ponieść konsekwencje.
Młody człowiek balansuje na granicy życia i śmierci, bo nigdy nie wiadomo na ile cięcia będą głębokie. W ludziach, którzy się tną jest ogromnie dużo cierpienia, złości, winy, ponieważ muszą dźwigać coś bardzo dla nich ciężkiego, czego nie rozumieją. Są przy tym źli i agresywni, jak nie rozumie się tego, co przeżywają i jak każe im się tak zwyczajnie przestać.

Chęć zrobienia sobie krzywdy jest silniejsza. Pojawia się też pragnienie, aby rodzina zauważyła to, co z nimi się dzieje, nawet jeśli zakrywają rany. Po cięciu mogą pojawić się wyrzuty sumienia, albo wręcz odwrotnie, ulga.


Pierwszorzędną sprawą jest zabezpieczenie zdrowia i życia dziecka. Kolejną jest zgłoszenie się na psychoterapię całej rodziny, ponieważ to nie tylko kłopot dziecka, ale jest to związane z całą rodziną.

Trzeba sprawdzić jaki jest powód, kiedy młoda osoba czuje, że nie ma prawa żyć. W psychoterapii rodziny można zobaczyć skąd płynie problem, dlaczego dziecko musi być tak obciążone.

Gdy Twoje dziecko robi sobie rany na ciele ważne jest w jaki sposób to robi, w których miejscach są nacięcia, możliwe że rany coś symbolizują, są do czegoś podobne. Czy są to ręce, nogi, czy inne części ciała. Ważne jest, aby rodzice widzieli rany, aby nie odwracali się od tego.

To bardzo istotny komunikat. Gdy Twoje dziecko okalecza się, Ty przede wszystkim jako rodzic musisz pracować nad sobą i nie zostawiać z tym dziecka samego. Nie oddawaj go też na leczenie samego, bo problem dotyczy całej rodziny.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Katarzyna Kęsicka

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B