Jechał przez Napiwodę z prędkością 103 km/h

2021-04-26 17:00:00 (ost. akt: 2021-04-26 16:34:23)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum: Gazeta Olsztyńska

W miniony weekend nidziccy policjanci wyeliminowali z ruchu 3 kierujących z promilami w organizmie. Ponadto, funkcjonariusze zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami 52-letniemu mieszkańcowi gm. Jedwabno, który jechał przez Napiwodę z prędkością 103 km/h
W piątek (23 kwietnia) około godz. 18:00 policjanci ruchu drogowego podczas przeprowadzania pomiaru prędkości jazdy w Napiwodzie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki VW. 52-letni mężczyzna jechał przez obszar zabudowany z prędkością 103 km/h. Kontrola drogowa zakończyła się dla mieszkańca gm. Jedwabno mandatem i 10 punktami karnymi. Ponadto, związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości jazdy o 53 km/h funkcjonariusz zatrzymał 52 - latkowi uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. Blankiet prawa jazdy zostanie przesłany do właściwego starosty, który wyda formalną decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.

Tego samego dnia około pół godziny przed północą policjanci wyeliminowali z ruchu nietrzeźwego kierującego, który przemieszczał się ulicami Nidzicy samochodem osobowym marki Audi. Badanie stanu trzeźwości mieszkańca gm. Janowiec Kościelny wykazało, że w jego organizmie krąży ponad 1,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W sobotę ( 24 kwietnia) około godz. 19:30 policjanci podczas kontroli drogowej ujawnili kierującego osobowym oplem pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 26-letniego mieszkańca Nidzicy 0,4 promila alkoholu. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo aktywnego jeszcze przez miesiąc zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

Minionej nocy (25/26 kwietnia) w Nidzicy w ręce policjantów wpadł kolejny nietrzeźwy kierujący. 36-latek przemieszczał się ulicami miasta samochodem osobowym marki Ford, podczas gdy w jego organizmie krążyło ponad 1,5 promila alkoholu. Oprócz tego, z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że mieszkaniec gm. Nidzica zignorował 3 aktywne zakazy kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, w tym 2 dożywotnie, a ponadto jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. 36-latek został zatrzymany i najbliższe 8 miesięcy spędzi w zakładzie karnym. Nie minie go również poniesienie odpowiedzialności za kierowanie w stanie nietrzeźwości i pomimo aktywnych zakazów kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Niebawem wszyscy mężczyźni odpowiedzą przed sądem za swoją nieodpowiedzialną jazdę. Kierowanie w stanie po użyciu alkoholu to wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywny, zakazem kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi od 6 miesięcy do 3 lat. W myśl kodeksu karnego, za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 3 do 15 lat. Natomiast naruszenie zakazu sądowego to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Alkohol i nadmierna prędkość mogą doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń, w których często niewinne, przypadkowe osoby mogą utracić zdrowie a nawet życie. Pamiętajmy, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za poziom bezpieczeństwa na drodze, dlatego obserwujmy drogę i jej otoczenie, stosujmy się do przepisów i znaków drogowych oraz zachowajmy rozsądek i trzeźwość za kierownicą.
kpp

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5