Okap teleskopowy a podszafkowy

2021-04-13 13:38:51 (ost. akt: 2021-04-13 13:44:03)
Okapy teleskopowe i podszafkowe są do siebie stosunkowo podobne. Bez trudu znajdziemy jednak pomiędzy nimi różnice, które wpływać będą na sposób ich montażu i późniejszego użytkowania. Czym charakteryzują się oba typy urządzeń i który będzie lepszym wyborem do naszej kuchni?
Okap podszafkowy – co to jest?
Jak sama nazwa wskazuje, okap podszafkowy montujemy pod umieszczoną nad płytą grzewczą szafką. Taki układ świetnie sprawdza się w mniejszych kuchniach, gdzie nie chcemy rezygnować z dodatkowego miejsca do przechowywania. Okapy podszafkowe cechuje prosta konstrukcja i kompaktowa budowa, tym bardziej więc polecane są do niewielkich pomieszczeń. Poza tym nie wymagają podłączenia do wentylacji, mogą bowiem skutecznie oczyszczać powietrze z wykorzystaniem filtrów węglowych, pracując w trybie pochłaniacza. Okapy podszafkowe są łatwe w instalacji – kiedy więc przyniesiemy je już ze sklepu do domu, nie będziemy godzinami zastanawiać się nad tym, jak zamontować okap. Urządzenia te występują w różnych wersjach kolorystycznych i z reguły cechuje je też niewysoka cena.

Dobry okap podszafkowy od polskiego producenta jesteśmy w stanie kupić za mniej niż 200 zł. Okapy marki Kernau z serii KBH 0960.1 występują w trzech wariantach: białym, czarnym i stalowym. Poza skutecznym odprowadzaniem oparów modele te są w stanie zapewnić nam jasne oświetlenie płyty grzewczej, ponieważ wyposażone zostały w żarówki LED. Okapy podszafkowe Kernau mogą działać w trybie wyciągu lub pochłaniacza.

Okap teleskopowy – co to znaczy?
Podczas gdy okap podszafkowy podwieszany jest pod szafkę, okapy teleskopowe wypełniają jej dno. Elementem charakterystycznym dla okapów teleskopowych jest wysuwany panel, który, w razie potrzeby, zwiększa powierzchnię pochłaniającą opary. Z tego względu tego rodzaju okapy określane są niekiedy mianem okapów szufladkowych. Taka konstrukcja dodatkowo pozwala na zmniejszenie wymiarów urządzenia, które w jeszcze większym stopniu stało się przyjazne dla niewielkich pomieszczeń. A jak działa okap teleskopowy? Okapy teleskopowe to okapy z wyciągiem, stąd też śmiało możemy podłączyć je do wentylacji. Z reguły jednak możliwe jest także zastosowanie specjalnych wkładów węglowych, które pozwolą urządzeniu pracować w obiegu zamkniętym.

Taką możliwość przynoszą nam wszystkie okapy teleskopowe Kernau. Szeroka oferta polskiej marki, w zależności od potrzeb i budżetu, pozwala nam wybierać spośród modeli o różnej wydajności. Pełen asortyment marki, wraz z nowościami, dostępny jest w oficjalnym sklepie internetowym Kernau.

Okap podszafkowy czy teleskopowy – jaki wybrać?
Tylko w kuchni z okapem możemy gotować w komfortowych warunkach, dlatego też niedziwne, że zależy nam na wyborze urządzenia, które skutecznie będzie radzić sobie z oparami i intensywnymi zapachami. Znamy już podobieństwa i różnice pomiędzy okapem teleskopowym a podszafkowym. Ale jak wybrać ten, który lepiej sprawdzi się konkretnie w naszej kuchni? Oto aspekty, które dobrze jest rozważyć:
• dostępne miejsce – okapy teleskopowe zajmą mniej miejsca w kuchni – mają mniejszą głębokość i wysokość. Niemniej jednak pochłaniacz podszafkowy jesteśmy w stanie zainstalować tak, by nie zabierał nam miejsca w szafce, dzięki czemu zyskujemy więcej przestrzeni do przechowywania,
• użytkowanie – okapy teleskopowe, pomimo obecności szuflady, co do zasady cechują się niższą skutecznością, niż okapy niewysuwane. Jeżeli więc gotujemy dużo i intensywnie, mogą okazać się skuteczniejsze,
• montaż bez szafki – niektóre modele okapów podszafkowych możemy zainstalować bezpośrednio do ściany. To dobry wybór, jeżeli nad kuchenką nie mamy szafki, a zależy na ekonomicznym rozwiązaniu,
• względy estetyczne – okap teleskopowy mniej rzuca się w oczy, a jedyna jego widoczna część to niewielki front. Okapy teleskopowe łatwiej więc wkomponować w kuchenną aranżację.
Jeżeli kwestie estetyczne są dla nas szczególnie ważne, warto zwrócić uwagę na okapy teleskopowe marki Kernau, w których stosuje się aluminiowe filtry w kolorze obudowy urządzenia. Taki zabieg sprawia, że design okapu staje się spójny i zyskuje na elegancji. Rozwiązanie to znajdziemy chociażby w okapie teleskopowym KTH 11.162 B, który mimo że cechuje się wysoką wydajnością na poziomie 400m3/h, jest też wyjątkowo cichy.
Wszystkie wyżej zaprezentowane produkty dostępne są do sprzedaży w sklepie internetowym Kernau.com. Zachęcamy do sprawdzania aktualnej oferty.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5