Polecam książkę Kristin Hannah, Słowik,

2021-04-12 18:00:00(ost. akt: 2021-04-12 17:34:23)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

CZYTAM, BO LUBIĘ || Opowieść przypomina, aby w dobie XXI wieku ludzie poznawali i upamiętniali losy wcześniejszych pokoleń. Nie wolno nam zapomnieć o tym, czego doświadczyły pokolenia wojny i okupacji.
‘’Miłość pokazuje nam, kim chcemy być, Wojna pokazuje, kim jesteśmy". Powyższe słowa widnieją na okładce książki Słowik napisanej przez Kristin Hannah.

Książka opowiada o siostrach, które zostały zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu.

Otóż różnią się one nie tylko wiekiem i charakterem, ale i podejściem do życia. W obliczu niezwykle trudnego czasu wojny, siostry aby przetrwać dokonują różnych wyborów. Starsza ze sióstr – rozsądna Vianne za wszelką cenę próbuje chronić siebie i swoją córkę. Nie wychyla się i biernie podporządkowuje zasadom, które zaprowadził okupant. Między innymi przyjmuje pod swój dach Niemca.

Z kolei młodsza z sióstr - dziewiętnastoletnia Isabelle, to z natury buntowniczka, dlatego też nie boi się podjąć walki i dołącza do ruchu oporu. Jej wyborom sprzeciwia się Vianne, która oskarża siostrę o ściąganie zagrożenia na całą rodzinę.

Isabelle opuszcza dom i czynnie walczy o wolność kraju. Natomiast Vianne przeżywa osobisty dramat, gdyż pomiędzy nią, a żołnierzem niemieckim rodzi się przepiękne uczucie, co potwierdzają następujące słowa: „Kiedy jednak spojrzeli na siebie zrozumieli, że jest coś gorszego od pocałunku z niewłaściwą osobą. To pragnienie tego pocałunku’’. Kobieta rozpoczyna bój z wewnętrzną słabością i w konsekwencji naraża się na wielkie niebezpieczeństwo.

Historia opisana na kartach Słowika pozwala dotrzeć w głąb targających bohaterkami myśli i pragnień. Przedstawia nie tylko to, z czego jesteśmy po ludzku dumni, ale także nasze ułomności i słabości, które prowadzą do upadku. Książka wzbudza w czytelniku silne emocje i bardzo mnie wzruszyła .


Słowik to pierwsza wojenna powieść przeczytana przeze mnie. Zachęcająco wyglądała sama okładka, która pomimo swojej prostoty przykuwa uwagę.

Otóż przedstawia złotego słowika na deszczowym tle Francji. Jednak nie tylko szata graficzna spowodowała, że zdecydowałam się na przeczytanie Słowika.

Przyczynił się do tego również mój tata, który fascynuje się literaturą wojenną. Historię przedstawioną przez Kristin Hannah należy przeczytać choćby dlatego, żeby poznać różne postawy ludzkie w czasach bezpośredniego zagrożenia życia. Dodatkowo czytelnik zostanie oczarowany nie tylko fabułą, ale i kunsztem literackim pisarki.

Opowieść przypomina, aby w dobie XXI wieku ludzie poznawali i upamiętniali losy wcześniejszych pokoleń, żeby przeżycia naszych przodków nie były nam obojętne. Nie wolno nam zapomnieć o tym, czego doświadczyły pokolenia wojny i okupacji i właśnie powieści takie jak Słowik pozwalają nam to sobie uzmysłowić.

Emanuela Zwolińska ZSZiO kl. 3log

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5