Na Rączki patrzę z sentymentem

2021-02-20 10:00:00(ost. akt: 2021-02-16 11:19:05)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Stara się, aby mieszkańcom wsi, której sołtysuje, żyło się jak najlepiej. A mieszkańcy doceniają jego trud. Warto docenić sołtysa — gospodarza swojej wsi, dlatego ruszyliśmy z koleją odsłoną akcji SuperSołtys.
Dariusz Skwarski sołtysem Rączek jest od 2013 roku, jest to jego druga kadencja. W Rączkach mieszka od urodzenia i jest sentymentalnie związany z miejscowością. Sołtys, jak nam niegdyś przyznał, uważa, że o swoją wieś trzeba walczyć i przede wszystkim udowadniać, że się da. Nawet o tak małej miejscowości może usłyszeć całe województwo i nie tylko.

Funkcja sołtysa to niewątpliwie odpowiedzialne społecznie zadanie. Wiąże się z różnymi trudnościami i przede wszystkim zabiera wolny czas. – W roku 2013 pierwszy raz zdecydowałem się na udział w wyborach sołeckich – mówi Dariusz Skwarski. Choć mam sentymentalny stosunek do naszej miejscowości i z natury lubię robić coś dla innych, była to dla mnie trudna decyzja, bo jak powszechnie wiadomo stanowisko sołtysa wiąże się z ciągłą oceną mieszkańców. Jednak postanowiłem sprostać zadaniu i nie żałuję.

Rola sołtysa jest w pewnym sensie służbą i to jest sprawa oczywista. Poświęcanie się tej funkcji powoduje, że faktycznie wolnego czasu jest niewiele, zwłaszcza wiosną i latem. Jednak przy dobrej organizacji, wsparciu, chęci i zaangażowaniu mieszkańców w pewne działania na rzecz wsi wszystko realizowane jest sprawniej. Jak już znajdę wolny czas lubię chodzić na grzyby oraz kibicować polskim sportowcom – dodaje sołtys Rączek.

Tuż po objęciu funkcji sołtysa zgłosiłem wioskę do konkursu ,,Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś" gdzie zajęliśmy II miejsce. Wydaje mi się, że przez te prawie 8 lat poprawiliśmy estetykę wsi poprzez wykonanie wielu przedsięwzięć m.in. wybudowanie kładki, przebudowę drogi biegnącej przez wieś wraz z zabudową chodników, budowę kapliczki przydrożnej, montaż lamp oświetleniowych, wykonanie ogrodzenia części placu rekreacyjnego, ławek – opowiada Dariusz Skwarski.

Rączki, wraz ze swoim sołtysem na czele, są bezsprzecznie aktywną miejscowością. Niestety, pandemia w 2020 roku uniemożliwiła organizowanie corocznych spotkań mieszkańców m.in. festynu rodzinnego, akcji sprzątania wsi czy spotkania z Mikołajem.

Jakie sołtys Rączek ma plany na najbliższą przyszłość? – Obecnie sukcesywnie będziemy inwestować w doświetlenie naszej wsi w miejscach, w których tego oświetlenia brakuje. Będziemy pracować nad przeorganizowaniem placu rekreacyjnego wydzielając tym samym bezpieczny plac zabaw dla dzieci.
Jednak cały czas moim i wydaje mi się, że również mieszkańców Rączek marzeniem jest to, aby w naszej wsi powstała świetlica, w której będziemy mogli organizować więcej przedsięwzięć, które pozwoliłby integrować społeczeństwo naszej wsi oraz, w której dzieci mogłyby spędzać wolny czas – dodaje sołtys Rączek.

Co roku nasza akcja na Super Sołtysa zostaje dobrze przyjęta przez naszych czytelników. Dostajemy setki maili i ciepłych uzasadnień wyboru sołtysów, których pragną państwo docenić. Ubiegły rok był dla nich wyjątkowym wyzwaniem. W związku z pandemią musieli stawić czoła nowym problemom. Dlatego liczymy na to, że czytelnicy pomogą nam wskazać najlepszego sołtysa w regionie. Tego, który działał skutecznie, pomimo przeciwności, z jakimi wszyscy się mierzyliśmy. Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na nidzica.wm.pl

Wszyscy pełnoletni mieszkańcy wsi zwycięskiego sołtysa na szczeblu powiatowym otrzymają 6-miesięczną e-prenumeratę ,,Gazety Olsztyńskiej" z TL ,,Naszą Gazetą Nidzicką", a mieszkańcy wsi sołtysa, który wygra na szczeblu regionalnym- roczną e-prenumeratę.

Aleksandra Kawecka

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5