Freerunner Krystian Kowalewski w Rudawskim Parku Krajobrazowym

2020-11-09 13:00:00 (ost. akt: 2020-11-09 10:41:59)

Autor zdjęcia: Mateusz Drozd, Red Bull

Jeden z najlepszych freerunnerów na świecie Krystian Kowalewski postanowił zademonstrować swoje umiejętności w nieco innej scenerii niż zwykle. Miejskie mury, gdzie najczęściej trenuje, zamienił na góry i lasy. W malowniczym zakątku Dolnego Śląska, Rudawskim Parku Krajobrazowym, wybrał się na „spacer” w niepowtarzalnym stylu.
— Pochodzę z małej miejscowości i jako dzieciak trenowałem na trawie, w lesie. Ale to nigdy nie był górski teren, który od dawna chciałem przetestować pod kątem uprawiania parkouru. Cieszę się, że udało nam się zrealizować ten cel w tak wyjątkowym miejscu w Polsce. Trudnością w górach są głównie nierówne podłoże, kamienie, korzenie. Trzeba było wymyślić triki, które będą dobrze wyglądały, a jednocześnie w unikalny sposób pokażą otoczenie, z którego mogłem korzystać. Niektóre miejsca Parku były trudno dostępne, więc musieliśmy robić trekkingi. Trochę się też wspinaliśmy — opowiada o projekcie Krystian Kowalewski.

Krystian Kowalewski jest jednym z najlepszych freerunnerów na świecie. Wychował się w Piotrowicach, a do szkoły chodził Nidzicy, gdzie zaczął uprawiać parkour. W 2015 roku wyprowadził się z rodzinnego domu. W 2017 zamieszkał w Lublinie, gdzie ze względu na trudną sytuację spał na sali gimnastycznej. Tam jednak miał praktycznie nieograniczony dostęp do sprzętu treningowego. Spędzał też dużo czasu z osobami, które inspirowały go do rozwijania się i dbania o własne ciało. Zaczął pracować z fizjoterapeutami, zwracać uwagę na rzeczy dookoła treningu. To przyniosło efekty. W 2018 wygrał zawody Air Wipp Challenge, dzięki którym zakwalifikował się do bardzo prestiżowej imprezy Red Bull Art of Motion. Po drodze zwyciężył w Pucharze Świata w parkourze w Montpellier i zajął drugie miejsce na World Urban Games w Budapeszcie. W październiku 2019 w Red Bull Art of Motion zajął czwartą lokatę.


źródło: Red Bull

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5