Nidzica Biega - trening w czasie kwarantanny

2020-04-26 10:00:00 (ost. akt: 2020-04-25 22:30:06)

Autor zdjęcia: Andrzej Marcjanik

Nidzica Biega nie poddała się frustracji i marazmowi, a zmagazynowane siły i chęci postanowiła przekuć na wzmacnianie ciała i ducha w zaciszu domowego ogniska.
Nikt nie spodziewał się, że 2020 zapisze się jako rok, w którym wszystko się zmieniło. Ludzkość wstrzymała oddech poprzez niewyobrażalną skalę zachorowań wywołanych przez wirusa pochodzącego z odległego kraju, aczkolwiek rozprzestrzeniającego się w sposób błyskawiczny. Szalejąca epidemia dotknęła każdego i sprawiła, że dotychczasowy porządek świata rozpadł się jak domek z kart.

Ludzi aktywnych, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów epidemia zaskoczyła w najintensywniejszej fazie planów treningowych, właściwie na ostatniej prostej, czyli na samym początku sezonu sportowego. Kolejne nakazy nakładane przez ministra zdrowia w celu wyhamowania ilości zachorowań sprawiły, że pasjonaci biegania, kolarstwa, marszu i innych dyscyplin musieli pożegnać się z ich naturalnym środowiskiem, jakim jest las, a w konsekwencji zaniechać jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu.

Słynąca z nieprzebranych zasobów motywacji grupa Nidzica Biega nie poddała się frustracji i marazmowi, a zmagazynowane siły i chęci postanowiła przekuć na wzmacnianie ciała i ducha w zaciszu domowego ogniska. W ramach treningu uzupełniającego część biegaczy postanowiła poprawić siłę biegową wykonując serie ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie nóg. Moment nakazanego przebywania w domu stał się również doskonałą okazją do ćwiczeń stabilizacyjnych ciała w przestrzeni, wydolności na rowerze stacjonarnym czy porządnego rozciągania i rolowania mięśni.

Szczęśliwi posiadacze dużej działki zdecydowali się na szlifowanie jazdy na rowerze na skomplikowanej trasie wytyczonej wokół domu. Imitacją typowych warunków dla kolarzy okazał się również taras, na którym zwolennicy jednośladów dzięki odpowiedniemu trenażerowi mogli poczuć wiatr we włosach.
Także zwykłe codzienne prace stanowiły doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy nadmiaru siły. Rąbanie drwa, kopanie gruntu w ogrodzie czy porządkowanie przydomowego terenu przemieniły się w nieoceniony trening siłowy.
Pomarańczowi wiedzą, jak w życiu ważne jest zdrowie. Dlatego swoim dzieciom nie tylko wpajają zasady szczególnej higieny i bezpiecznych zachowań wprowadzonych na czas kwarantanny, ale ćwicząc wraz z nimi pielęgnują w nich poczucie, że sport to nieodzowny aspekt życia gwarantujący zachowanie równowagi i zdrowia.

Z nadzieją jawi się wszystkim aktywnym kolejny tydzień, w którym z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa będziemy mogli powitać wytęskniony las. Miejsce, które choć teraz samotnie to jednak z pełną radością będziemy mogli przemierzać wdychając przesycone zapachem żywicy powietrze filtrowane przez maseczki .
E.L.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (25-26 kwietnia) wydaniu m.in.

Romantyzmem w wirusa... rutyny
„Magdusia… Ty już wiesz co… Kocham Cię” — billboard z takim napisem pojawił się w Olsztynie. Nie wiemy, kto jest adresatką tych słów, kto nadawcą, nie wiemy nawet, czy nie jest to element jakiejś kampanii reklamowej. Ale można to traktować jako przypomnienie, że nawet w czasie kwarantanny romantyczne gesty się liczą.

Natalia DąbkowskaZdjęcie potrafi przenieść w czasie
Fotografia to pasja, uzależnienie, ten momentu „sekundę przed” i kiedy okazuje się, że wszystko układa się, tworząc piękny kadr. Obraz staje się prawdziwy. Czysta adrenalina. — Takiego uzależnienia życzę każdemu! — mówi Natalia Dąbkowska ze Szczytna.

Adrianna TrzepiotaKażdy z nas ma swojego anioła
Pisanie książek jest jej spełnieniem marzeń i życiową misją, a ostatnia "Zimowa Jutrzenka" podczas plebiscytu Książka Roku 2019 zajęła pierwsze miejsce.
— Zaczynać od nowa jest trudno, ale jeśli się podejmuje decyzje w zgodzie z sercem, to wychodzi się na prostą — przekonuje Adrianna Trzepiota.Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: NidzicaBiega

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5