Kierowca 2w1 – czyli nietrzeźwy za „kółkiem”, który okazał się poszukiwanym

2019-09-16 12:25:31 (ost. akt: 2019-09-16 12:27:52)

Autor zdjęcia: mat. policji

12 września około godz. 18:00 na terenie gminy Nidzica dwóch dzielnicowych podczas wykonywania czynności służbowych zatrzymało do kontroli pojazd, którego kierujący mógł być pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia okazały się prawdziwe, a mężczyzna za swoją lekkomyślność odpowie przed sądem.
W czwartkowe popołudnie Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym poruszającym się samochodem osobowym między miejscowościami Łyna – Łyński Młyn.

Wysłani na miejsce policjanci potwierdzili to zgłoszenie. Kierującym okazał się 61 – letni mieszkaniec gminy Nidzica. Po zbadaniu stanu trzeźwości kierującego okazało się, że wsiadł on za „kółko” mając 2,04 promila alkoholu w organizmie.

Ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że Mazda którą poruszał się nietrzeźwy nie posiada aktualnych badań technicznych, polisy OC a sam mężczyzna będąc właścicielem nie dopełnił obowiązku przerejestrowania pojazdu, gdy ten stał się jego własnością. Na delikwenta za popełnione wykroczenia nałożono mandat karny.

Ponadto, okazało się, że 61 – latek nie wywołał zainteresowania policji swoją osobą dopiero w dniu spotkania z dzielnicowymi. Jak wynikało z uzyskanych informacji, mężczyzna był poszukiwany przez dwie jednostki Policji i Prokuraturę celem realizacji czynności procesowych. Sprawca przestępstwa noc spędził w policyjnym areszcie, a następnie został przewieziony do Aresztu Śledczego w Działdowie celem wykonania zasądzonej kary pozbawienia wolności.

Za kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości sprawcy przestępstwa grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Ponad to kierowca będzie musiał liczyć się z zastosowaniem przez sąd świadczenia pieniężnego oraz środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Kierowco pamiętaj!

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest jednym z najpowszechniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Mimo grożących za to konsekwencji, w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, a także wysokich świadczeń pieniężnych i czasowego zakazu prowadzenia pojazdów, kierujący nadal wsiadają za „kółko” po alkoholu, nie bacząc na zagrożenia, jakie stwarzają dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie na drodze. Piłeś, nie wsiadaj za kierownicę! Odłóż kluczyki lub oddaj komuś innemu na przechowanie. Jeżeli musisz pilnie gdzieś jechać, zadzwoń po taksówkę lub poproś kogoś by cię tam zawiózł. Pamiętaj, że jako uczestnik ruchu drogowego nie jesteś sam, niezależnie od okoliczności na drodze, zachowaj szczególną ostrożność.

KPP Nidzica

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5