Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem

2019-09-05 13:00:00 (ost. akt: 2019-09-04 14:30:00)
Od 1 września na terenie naszego powiatu, jak również w całym kraju rozpoczęły się działania policyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.
Funkcjonariusze policji czuwają nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i na drogach do nich prowadzących. Poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, kształtowanie prawidłowych nawyków komunikacyjnych oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w drodze do i ze szkoły to najważniejszy cel akcji.

Dzieci i młodzież to liczna grupa osób, która pojawia się na drogach wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest przekraczanie jezdni, poruszanie się po jezdni w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz oczekiwanie w wyznaczonych miejscach na przyjazd autobusów. Najbardziej narażone na wszelkie niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym są dzieci najmłodsze, które nie posiadają jeszcze wystarczającej wiedzy i umiejętności na temat bezpiecznego korzystania z dróg.

Policyjne działania mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży. W pierwszych dniach września policjanci pełnią służby w rejonach przejść dla pieszych w pobliżu szkół. Ich obecność ma przypomnieć kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości w tych miejscach i zachowania szczególnej uwagi, a uczniom o bezpiecznym przekraczaniu jezdni.

Funkcjonariusze dokonują również kontroli autokarów (tzw. gimbusów), którymi uczniowie będą dojeżdżać do swoich szkół. Pojazdy przewożące dzieci muszą być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone. Na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych można zauważyć, że przewóz dzieci nie zawsze jest organizowany prawidłowo. Wzmożone działania przyczyniają się do wyeliminowania pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym oraz kierowców będących pod wpływem alkoholu.

Po letnim wypoczynku dzieci często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o zagrożeniach czyhających na nie każdego dnia. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego funkcjonariusze prowadzą spotkania edukacyjne zarówno z dziećmi, jak i ich rodzicami i opiekunami.

W trakcie spotkań rodzice poznają nowe narzędzie informatyczne jaką jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Niniejsza platforma wymiany informacji daje możliwość zgłaszania wszelkich niebezpieczeństw, w tym zagrażających dzieciom i młodzieży podczas drogi do i ze szkoły. Zniwelowanie tych negatywnych zjawisk znacznie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa małoletnich.

Aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom i popełnianiu przestępstw na osobach małoletnich przypomnijcie swojemu dziecku podstawowe zasady, których powinien zawsze przestrzegać pozostając bez opieki dorosłych:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź " na skróty” przez miejsca ustronne.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.

10. Nie opowiadaj jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.

11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.

12. Jeśli nieznajomy zaproponuje powózkę do domu, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu.

Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych, często niebezpiecznych sytuacji. Rodzice, nauczyciele, kierowcy, pozostali uczestnicy dróg - wszyscy jesteśmy adresatami akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Tylko wspólne działania mogą przynieść oczekiwany efekt jakim jest wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jak czuwali ? #2787205 | 37.47.*.* 6 wrz 2019 15:48

  W biały dzień dwaj zwyrodnialcy próbują zabić mężczyznę idącego chodnikiem jednej z najbardziej uczęszczanych ulic, sto metrów od przejścia dla pieszych obok szkoły. Gdzie zabezpieczenie tego przejścia. Dzieci i młodzież mogły zostać zaatakowane przez morderców. Czy tam nie powinien stać stopek. Nikt nie pomógł . A ilu mamy policjantów w mieście ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Cygan #2786759 | 88.199.*.* 6 wrz 2019 00:03

   "Zawsze na zielonym świetle" gdzie są światła w Nidzicy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5