Pokażą branżę ziemniaczaną profesjonalnie

2019-08-22 13:00:00(ost. akt: 2019-08-22 17:00:08)
Tomasz Bieńkowski i Jerzy Wróbel

Tomasz Bieńkowski i Jerzy Wróbel

Tegoroczne XXVI Krajowe Dni Ziemniaka Potato Poland odbędą się w powiecie nidzickim od 23 do 25 sierpnia. Będą miały międzynarodowy wymiar. Oprócz targów, pokazów, spotkań biznesowych będą odbywały się konferencje tematyczne.
Dlaczego w tym roku w Nidzicy?

Otóż na targach w Kalinowej 2017 - eksponowano produkcję towarową, która trafia bezpośrednio do klienta. W Boninie można było zwiedzać laboratoria, w których odbywa się produkcja pierwotna ziemniaka.

— W Nidzicy chcemy pokazać nasiennictwo. CN Nidzica jest jedną z największych firm specjalizujących się w produkcji sadzeniaków ziemniaka w kraju i przyjęła rolę współorganizatora targów — mówi właściciel CN Nidzica Tomasz Bieńkowski, prezes i współzałożyciel Polskiej Federacji Ziemniaka.

Poza tym poprzez organizację targów na Mazurach pokazać będzie można piękno tego regionu, oraz potencjał produkcyjny i walory środowiskowe wpływające na zdrowotność ziemniaka.
Tegoroczne Krajowe Dni Ziemniaka będą miały wymiar międzynarodowy.

— Pomysł takiej formuły powstał 3 lata temu w gospodarstwie Kalinowa i jej zamysłem jest wprowadzenie Polski do grona organizatorów wystawy Potato Europe.

Nie ma to być wystawa, na której pokazywany jest tylko sprzęt, ale cała branża. Zależy nam na pokazaniu całego procesu produkcyjnego branży ziemniaczanej, począwszy od hodowli, produkcji materiałów nasadzeniowych, agrotechniki, technologii magazynowych, przetwórstwa i logistyki — dodaje Jerzy Wróbel, współzałożyciel i wiceprezes Polskiej Federacji Ziemniaka, współwłaściciel takich przedsiębiorstw jak: Hodowla Roślin Kalinowa, czy Agrosad Sp. z o.o.

Wszystkie wymienione elementy będą pokazane na poletkach pokazowych czy podczas pracy, jak sobie radzą na konkretnym polu w konkretnych warunkach.

Producenci będą mogli obserwować pracę kilku maszyn różnych producentów jednocześnie oraz ocenić czy ta maszyna będzie odpowiednia dla jego gospodarstwa .
Będą też poletka pokazowe i doświadczalne, na których znajduje się kilkaset odmian ziemniaków z różnych hodowli, nie tylko polskich.

— Są też odmiany z Niemiec, Holandii, Szkocji, Irlandii czy Kanady. Bardzo szerokie spectrum odmianowe. Będzie można porównać jak te odmiany w określonych warunkach pogodowych się sprawdzają — mówi Jerzy Wróbel.

I dodaje: — To będzie przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę. Towarzyszyć mu będzie wiele imprez. Żeby być na rynku globalnym, trzeba obserwować jak branża ziemniaczana wygląda na świecie. Dlatego zaprosiliśmy wielu zagranicznych prelegentów. Poprzez nasze działania chcemy łączyć środowisko branży ziemniaczanej i jej otoczenia.

— Chcemy również przypomnieć, że Polska była w latach 80-tych krajem, który był największym producentem ziemniaka w Europie i drugim na świecie.

Po zmianach strukturalnych, po transformacji ustrojowej i wejściu Polski do UE sytuacja się nieco zmieniła. Dzisiaj jesteśmy 8. co do wielkości producentem ziemniaka na świecie i 2. w Europie. I to właśnie te targi mają na nowo obudzić "śpiącego olbrzyma". Mamy tradycje w uprawie ziemniaka, mamy duże doświadczenie i dużą wiedzę na ten temat. Brakuje tylko trochę marketingu — mówi Tomasz Bieńkowski.

Krajowe Dni Ziemniaka w Nidzicy będą trwały 3 dni.

— Podczas tych targów chcemy doprowadzić nie tylko do spotkania i szkolenia rolników, ale chcemy uświadomić zaproszonym gościom, uczestnikom konferencji, potencjalnym inwestorom, partnerom co nas czeka w przyszłości. Zakładana liczba gości to 15.000 osób — mówi Tomasz Bieńkowski.

Będzie wielu znakomitych gości, będzie też grono wystawców, którzy produkują nawozy, środki ochrony roślin, wyposażenie techniczne. Równie ważna będzie część wykładowa dotycząca zaleceń uprawy, ochrony i zbioru.

— Chcemy pokazać branżę ziemniaczaną profesjonalnie — zapewnia Jerzy Wróbel.

Wśród prelegentów będą m.in.: Cedric Porter - redaktor World Potato Markets, Marc de Beaufort - Światowe Centrum Ziemniaka Lima -Peru, Dominique Pere - dyrektor generalny Grupy Champart, Cheikh Ngane - ekonomista i menedżer z Senegalu.
Pierwszy dzień targów to dzień biznesowy, spotkania klientów kluczowych. O godz. 16 w Olsztynie odbędzie się konferencja "Żagiel i wiatr".

— Żagiel symbolizuje środowisko, miejsce, w którym odbywa się konferencja, piękno i walory środowiskowe regionu, a wiatr naszą pomysłowość, pracę i energię, którą mamy wiać w ten żagiel tak, aby nasza Łódź mogła wypłynąć w świat.

Taka jest filozofia tej konferencji. Będzie to spotkanie elit branży ziemniaczanej, wiodących producentów, przetwórców, otoczenia branży.

Zakończy się pokazem nowoczesnej kuchni polskiej pana Tomasza Jakubiaka, renomowanego kucharza, który zaprezentuje nam polskie produkty w światowym wydaniu.

Myślę, że będzie to niesamowite i nieocenione doznanie. Wiem już jakie będzie menu, ale nie będę zdradzał szczegółów. Mogę powiedzieć, że jednym z dań będzie kaszanka w panko, czyli w specjalnej panierce, która jest przysmakiem egzotycznym, będą też słodkie przysmaki z ziemniaka, ryby. Bankiet uświetni koncert Kwartetu Jazzowego Filharmonii Warmińsko Mazurskiej — informuje Tomasz Bieńkowski.


Sobota to główny dzień targowy. Spotkamy się w podnidzickich Siemiątkach.

— To 15 ha placu pod wystawę i 30 ha pod parkingi, 4 duże hale wystawowe po 1000 m. Jedna z nich będzie halą konferencyjną — mówi Tomasz Bieńkowski.

Na jednej z hal targowych odbędzie się pokaz "Polska smakuje" przygotowany przez wydział promocji KOWR. Zostanie wydane bezpłatnie 1500 porcji innowacyjnych dań z ziemniaka.


Po części oficjalnej rozpocznie się wielki show, jeżdżące po polu maszyny, pokazy i targi, w trakcie których odbędzie się konferencja pod hasłem "Doświadczenie, współpraca, skuteczność".

Konferencja będzie się odbywać w formie ringu, gdzie kolejne pary mówców przedstawią różne spojrzenia w aspekcie prezentowanych tematów.

Będzie również przeprowadzona anonimowa ankieta ,,life” wśród słuchaczy, która pokazać ma gdzie jesteśmy i jak postrzegamy naszą rzeczywistość. Zwieńczeniem konferencji będzie wystąpienie motywacyjne Iwony Guzowskiej – Mistrzyni Świata w Boksie Zawodowym.

— Ta konferencja ma przekazać, że warto pracować, mieć marzenia, warto mieć cele, warto mieć czasami trudnych rywali, podnosić się po porażkach, warto szanować swoich partnerów, watro pracować i się rozwijać — wyjaśnia Tomasz Bieńkowski.

O godz. 19.00 w nidzickim zamku odbędzie się uroczysta Gala, która zakończy się koncertem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Będzie również pokaz profesjonalnych walk rycerskich.

Trzeci dzień to dzień rodzinny. Zapraszamy na piknik: rodeo z bykiem, loty samolotem, konkursy z zakresu BHP w rolnictwie, bieg po zdrowie - 5 km dookoła pola targowego. Występy zespołów ludowych, będzie strefa dla dzieci i strefa gastronomiczna.

— Będzie można zapoznać się z nową formą prezentowania ziemniaków w sprzedaży. Do tej pory ziemniak kojarzy się z leżącym w skrzynce brudnym workiem pełnym brudnych ziemniaków. A my pokażemy inną formę sprzedaży — mówi Tomasz Bieńkowski.

— Może być np: zapakowany w pudełku jak cukierki, nie trzeba go obierać, wystarczy włożyć do mikrofali lub piekarnika na kilka minut i jest gotowy do jedzenia — dodaje Jerzy Wróbel. Ziemniaki stają się znowu modne. Konkurują z ryżem, bo są prostsze w uprawie, potrzebują mniej wody. I przede wszystkim są smaczne, zdrowe i nasze - polskie.

roz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5