Literacka podróż do dawnej Warmii

2019-12-05 13:00:00 (ost. akt: 2019-12-04 14:36:51)
„Ludzie dnia wczorajszego” to książka, którą powinien przeczytać każdy mieszkaniec naszego regionu.
I każdy turysta, który wypoczywa na Warmii i Mazurach. Ten niezwykły literacki dokument będzie znakomitym przewodnikiem po tych terenach. Po jego przeczytaniu łatwiej zrozumieć, dlaczego większość mieszkańców Warmii to ludność napływowa, a gwara warmińska jest mozolnie wykopywana z niepamięci przez badaczy.

Autor „Ludzi dnia wczorajszego” August Klemens Popławski opisuje dzieje dawnej Warmii przez pryzmat konkretnych rodzin. Opisuje, jak żyli ludzie na przestrzeni wieków i to, jak bolesna i trudna była ich droga do polskości. Z kronikarską starannością opisuje także, jak powstawały pierwsze polskie szkoły na Warmii, przedstawia ich pierwszych nauczycieli i uczniów. Wiele można też się dowiedzieć o obyczajach dawnej Warmii, nie tylko świątecznych, ale także tych, które towarzyszyły życiu codziennemu.

August Klemens Popławski to także postać niezwyczajna. Jest synem działacza polskiego na Warmii. Jako jeden z nielicznych młodych mieszkańców tych ziem miał szansę kontynuować naukę w Polsce. Jego potomkowie do dziś mieszkają na Warmii, którą August Klemens Popławski tak bardzo ukochał. Jego życie byłoby świetnym materiałem na film.

Książka ma charakter wspomnień, dzięki czemu jest tu mnóstwo nieudawanych emocji, bohaterowie zaś nie są tworami fikcji literackiej, żyli tu naprawdę. Wszystko napisane pięknym, choć nieco archaicznym językiem. Są tu również piękne zdjęcia dawnej Warmii, pochodzące z rodzinnych albumów. Warto nadmienić, że o wydanie książki zabiegali synowie autora, który zmarł, zanim jego dzieło ujrzało światło dzienne. Spełnili w ten sposób marzenie życia swego ojca, który całe swoje dorosłe życie poświęcił badaniu dziejów Warmii.

Książka do nabycia w redakcji Naszej Gazety Nidzickiej.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5