Regionaliści na Zamku

2019-06-11 13:00:00 (ost. akt: 2019-06-10 09:34:49)
Zanim wyruszysz 15 lipca do Grunwaldu, poznaj nowe hipotezy i ustalenia oraz tajemnice wielkiej bitwy , która wstrząsnęła Europą.
W ramach cyklu spotkań "Regionaliści na Zamku" zapraszamy na kolejne spotkanie z ks. Przemkiem Kaweckim i Jarosławem Maleckim pracownikiem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

"Sarnowo 1914.". W miejscowości Sarnowo (Scharnau), gmina Kozłowo, są zlokalizowane cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Na cmentarzu parafialnym pochowanych jest 69 żołnierzy armii niemieckiej poległych w walkach, które toczyły się w Sarnowie i okolicy 14-15 listopada 1914 r. Kolejny położony jest około 3 km na południe od Sarnowa, na skraju lasu (Kolonia Ginter). Pochowanych jest tu 189 żołnierzy armii niemieckiej oraz 300 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w walkach pod Sarnowem, w dniach 11-16 listopada 1914 r.
Informacja: http://www.rowery.olsztyn.pl/

"Tajemnice Grunwaldu".Król Władysław nie spieszył się do bitwy. Jego wojska stały w lesie, ukryte przed upałem, na który narażone były oddziały krzyżackie, toteż spokojnie wysłuchał do końca mszy i dopiero później zaczął wydawać rozkazy bojowe. Wojsku nakazał przepasać się wiechciami słomy, by móc rozpoznać się w zgiełku bitewnym. Jako zawołanie bojowe król podał nazwy dwóch miast. Były to Kraków i Wilno. Następnie król dokonał pasowania ponad tysiąca rycerzy. Zniecierpliwieni Krzyżacy przysłali wówczas królowi heroldów. Jeden z nich był posłem króla węgierskiego i niósł Jagielle w darze nagi miecz od wielkiego mistrza. Drugi poseł, poddany księcia szczecińskiego, niósł miecz Witoldowi od wielkiego marszałka. Posłowie, jak podaje Jan Długosz, odezwali się do Jagiełły w te słowy: „Wielki mistrz pruski Ulryk posyła tobie i twojemu bratu dwa miecze, ku pomocy, byś z nim i z jego wojskiem mniej się ociągał i odważniej, niż to okazujesz, walczył, a także żebyś się dalej nie chował i pozostając w lasach i gajach nie odwlekał walki”. Jagiełło przyjął dar, a następnie przemówił do swego wojska. Po przemowie armia zaśpiewała „ojczystą pieśń” Bogurodzicę i uszykowała się do bitwy. Sam król nie wziął bezpośredniego udziału w bitwie. Stał ze świtą na wzgórzu, skąd miał dobry widok na pole walki i przez gońców wydawał rozkazy.
Informacja: http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/

12 czerwca, godz. 18:00, czytelnia dla dorosłych


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Harley #2817102 | 31.0.*.* 10 lis 2019 21:08

    Polecam Tajemnice Mazurskie pana Przemka Kaweckiego...uwielbiam!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5