Trwa proces byłego wójta i byłego radnego oskarżonych m.in. o korupcję

2019-01-07 19:00:00 (ost. akt: 2019-01-07 21:35:02)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj (7 stycznia) w nidzickim sądzie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko oskarżonym Jackowi J. i Rafałowi Ś.
Na rozprawę stawił się oskarżny były wójt gminy Kozłowo, obecny zastępca wójta w tej gminie oraz radny rady powiatu nidzickiego Jacek J.

Zostali przesłuchani kolejni świadkowie. Prowadzący sprawę sędzia Arkadiusz Zmudziński odczytał niektóre zeznania świadków.

Następna rozprawa wkrótce.

Jackowi J. postawiono 3 zarzuty.
Pierwszy dotyczy wręczenia łapówki radnemu w zamian za korzystne dla byłego wójta głosownia. Dotyczyły one głosowania za podwyżką wynagrodzenia byłego wójta o 500 zł, głosowania za wyrażeniem zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę na rzecz spółki EKO - Kozłowo całości infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, będącej własnością gminy Kozłowo oraz za głosowanie o niewprowadzenie projektu uchwały o obniżeniu wynagrodzenia wójta o 3000 zł i jednocześnie za głosowanie za odwołaniem przewodniczącej rady gminy.

Drugi zarzut dotyczy uzależnienia decyzji byłego wójta o sprzedaży działek jednemu z mieszkańców Krokowa od otrzymania od niego korzyści majątkowej w kwocie 1500 zł.

Trzeci zarzut dotyczy uzależnienia sprzedaży nieruchomości jednemu z mieszkańców Sarnowa od otrzymania korzyści majątkowej w nieustalonej kwocie.

Zaś byłego radnego Rafała Ś. oskarżono o to, że w zamian za korzystne dla byłego wójta głosowania w radzie gminy przyjął korzyść majątkową w wysokości 1900 zł.

Przypomnijmy
W lutym 2017 roku funkcjonariusze białostockiej Delegatury CBA, na polecenie prokuratury, zatrzymali wójta Gminy Kozłowo.

Funkcjonariusze CBA przeszukali jego gabinet w urzędzie. Na potrzeby prowadzonego śledztwa zabezpieczyli także dokumenty dotyczące sesji gminnej rady: protokoły, listy obecności, informacje o wynikach głosowania.

W lipcu 2017 roku prokuratura zakończyła śledztwo zakończone postawieniem zarzutów i sprawę skierowała do Sądu Rejonowego w Nidzicy.

Sprawa w nidzickim sądzie przeciwko oskarżonym toczyła się od 24 października 2017 roku.

— Odbyło się w tym czasie się 12 terminów rozprawy, z tego ostatnie dwa terminy w dniach 26 i 27 marca 2018 — mówił rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Przesłuchano wielu świadków, biegłych, odczytano fragmenty zeznań świadków składanych w prokuraturze. Rozprawa w nidzickim sądzie toczyła się przez 5 miesięcy. Wydawało się, że sprawa zmierza ku końcowi, a tu okazało się, że ruszył od nowa.

Powód? Na dwie ostatnie rozprawy nie stawił się Jacek J., który przedłożył zaświadczenie od lekarza sądowego, że nie może się stawić na termin rozprawy w dniu 26 marca z zaznaczeniem, że przewidywany termin zdolności do stawiennictwa wskazano na dzień 27 marca.

W związku z tym sąd 26 marca zarządził przerwę w rozprawie do 27 marca. Niestety, i w tym terminie oskarżony Jacek J. na rozprawie nie pojawił się.

Za to przedstawił kolejne zaświadczenie lekarskie od lekarza sądowego o niemożności stawienia się w sądzie z zaznaczeniem, że będzie zdolny do stawiennictwa 1 kwietnia.

— Ponadto wniósł o odroczenie rozprawy z uwagi na powyższe i zaznaczył, że chce osobiście w niej uczestniczyć. W takiej sytuacji sąd rozprawę odroczył bez terminu — wyjaśnił Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Przez cały czas sprawę prowadziła sędzia Sądu Rejonowego w Nidzicy Elżbieta Lewandowska, która z dniem 1 kwietnia na mocy ustawy z 12 lipca 2017 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw - przeszła w stan spoczynku, bowiem nie złożyła do Ministra Sprawiedliwości oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska oraz zaświadczenia stwierdzającego, że jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków sędziego.

— I takiego oświadczenia nie złożyła. Wobec tego sprawa oskarżonego Jacka J. i innych, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, będzie prowadzona od początku i w innym składzie sądu — wyjaśnił rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Obecnie prowadzi ją sędzia Arkadiusz Zmudziński.
roz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dopiero #2659923 | 83.6.*.* 10 sty 2019 13:39

  się budzicie? on już tam 2 lata pracuje :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. jod #2659477 | 178.235.*.* 9 sty 2019 21:02

  no i prosze można miec dobrą posadke ale dlaczego z Nidzicy i znów przygotowanie merytoryczne do pelnienia funkcji jak mnie nie myli nauczyciel od wosu lub historii

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. KTO TAKI #2658550 | 178.235.*.* 8 sty 2019 23:08

  Kto jest prezesem EKO

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nie #2658086 | 178.235.*.* 8 sty 2019 15:18

   kurany ni moze pracowac w szol może jako wozny ale nie uczyciel

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. full hd #2657954 | 178.36.*.* 8 sty 2019 12:57

   yacek bendzie uczyl wfu w firmie rzony .... ;)

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5