Uczniowie „Dwójki” znają tradycje Bożonarodzeniowe na Warmii i Mazurach

2018-12-21 12:25:53 (ost. akt: 2018-12-21 12:30:07)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

20 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyła się okolicznościowa inscenizacja podczas której zaprezentowano zwyczaje, obrzędy i wierzenia Warmiaków i Mazurów. W ludowej tradycji okres Świąt Bożego Narodzenia rozciągał się od Wigilii do święta Trzech Króli.
Na terenie Warmii i Mazur okres ten nazywany był Godami lub Godnymi Świętami. Zbliżanie się Świąt Godnych poprzedzał adwent, który trwał cztery tygodnie. W pierwszą niedzielę adwentu na Warmii i Mazurach robiono z choiny wianek z czerwonymi wstążkami i świeczką.

Całość zawieszano w pokoju pod sufitem. W każdą następną niedzielę dodawano jedną świeczkę, aż było ich cztery. Wstążki zdobiące adwentowy wieniec miały różne kolory: w pierwszą niedzielę wstążki były czerwone, w drugą – żółte, w trzecią – srebrne, w czwartą – złote.

W tym okresie na Mazurach gdzieniegdzie zaczynali chodzić przebierańcy – maszkary bądź chłopcy z gwiazdą. W niektórych wsiach zamiast z gwiazdą chodzono z „szemlem”, kozą, bocianem i babą z koszem na datki. Adwent kończył się odprawianą w Wigilię Jutrznią na Gody, podczas której śpiewano pieśni i przedstawiano inscenizację narodzin Chrystusa.

Wigilia różniła się od tej którą znamy obecnie. Nie przestrzegano w tym dniu postu. Na wigilijnym stole można więc było znaleźć potrawy mięsne takie jak kiełbasa czy pieczona gęś. Nieznany był też zwyczaj dzielenia się opłatkiem czy ubierania choinki. W kącie izby stawiano snop siana lub wieszano zieloną jeglijkę. Zwyczaje dziś nam znane przywędrowały na Warmię i Mazury dopiero w XX wieku wraz z osadnikami z innych części kraju. Kiedy zwyczaj przybierania choinki wkradł się już w tradycję Mazurów, ustawiali oni pod nią talerze wypełnione jabłkami, piernikami, orzechami czy cukierkami. Prezenty przynosił dzieciom, podobnie jak dzisiaj, Mikołaj. Nazywany był on jednak inaczej niż obecnie: na Mazurach był to Nikolus lub Pikolus a na Warmii Szemel.

Podczas inscenizacji ukazano wygląd izby mazurskiej w okresie Godnych Świąt, choinki oraz adwentowego wieńca. Zaprezentowano warmińskie i mazurskie stroje regionalne oraz stroje przebierańców – kolędników, wśród których nie zabrakło chłopa z „szemlem” – wystruganym w drewnie koniem, baby z koszem na datki oraz „Gwiazdki” – chłopa w kożuchu wywróconym na lewą stronę, z kijem w ręce. Uczniowie odśpiewali przepiękne kolędy, a „Gwiazdka” egzaminował przestraszone dzieci. Najlepiej sprawujący się otrzymali podarki, a leniwi i niegrzeczni – rózgi.

Celem tego rodzaju przedsięwzięć jest rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu, ugruntowanie poczucia tożsamości i otwartości na to, co odmienne oraz integracja międzypokoleniowa. Przedstawienie „Godne Święta” przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nidzicy pod kierunkiem Joanny Marcjanik, Marcina Bąkowskiego, Beaty Ziomek i Beaty Wareckiej. Młodzieży szkolnej towarzyszyła kapela ludowa „Berklejdy” w składzie: Zbigniew Miecznikowski – bębny, Marek Bieńkowski – kontrabas, Marcin Bąkowski – akordeon, śpiew. Scenografię zaprojektowały i wykonały Anna Łukaszewska, Grażyna Zalewska i Laura Sienkiewicz.

Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Jacek Kosmala, który skierował słowa podziękowania za trud włożony w edukację młodzieży oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Na zakończenie wspólnie odśpiewano jedną z najpiękniejszych kolęd „Cicha noc” .

Joanna Marcjanik


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5