III przetarg na rozbudowę szpitala ogłoszony

2018-06-02 16:30:00 (ost. akt: 2018-06-02 16:25:04)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

ROZBUDOWA SZPITALA\\\ Na nadzwyczajnej sesji rady powiatu radni zdecydowali o zmianach w budżecie na rok 2018. Przeznaczyli dodatkowe pieniądze na rozbudowę nidzickiego szpitala. Może tym razem uda się znaleźć wykonawcę tej inwestycji.
Rozbudowa nidzickiego szpitala to jego być albo nie być.

— Jest to inwestycja kluczowa dla naszego szpitala. Zwłaszcza opieka nad osobami starszymi wymaga natychmiastowych działań, które zwiększyłyby dostępność do tych usług. Niemal na co dzień bowiem spotykamy się z prośbami o przyjęcie. Staramy się odpowiadać na te potrzeby, ale mimo ciągłego ponad 100% obłożenia, średni czas oczekiwania na przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i tak wynosi średnio pół roku — mówi dyrektor ZOZ Anna Osłowska.

Aktualnie najbardziej potrzebnym sprzętem jest tomograf komputerowy, który zapewniłby naszym pacjentom dostęp do szybkiej diagnostyki na miejscu, ale także stanowiłby zachętę dla młodych lekarzy do podjęcia pracy w Szpitalu w Nidzicy.

— Stąd konieczność realizacji inwestycji związanej z rozbudową szpitala, ponieważ w obecnej lokalizacji nie ma miejsca na wstawienie tego urządzenia. Na obecną działalność brakuje już miejsca, sale pacjentów są zbyt małe lub są to sale kilkuosobowe, brakuje sanitariatów, a ponadto musimy realizować zalecenia p.poż., co jest trudne ze względów finansowych, ale przy ciągłym obłożeniu i konieczności zapewnienia dostępu do usług zdrowotnych także ze względów logistycznych i organizacyjnych — wylicza Anna Osłowska.

Projekt rozbudowy i otrzymanie dofinansowania wydawało się doskonałym wyjściem z sytuacji. Niestety, w 2 ogłoszonych przetargach oferty opiewały na 2-krotnie większą kwotę niż przewidywał pierwotny kosztorys.

— Ponieważ ZOZ w Nidzicy nie ma możliwości zwiększenia finansowania na taką kwotę, musieliśmy sami szukać innych możliwości realizacji tej inwestycji. Projekt był przygotowywany pod koniec 2016 roku, od tego czasu ceny bardzo wzrosły na rynku zarówno prac, jak i materiałów — wyjaśnia dyrektor.

Dodaje, że szpital nie planuje wyłączać żadnych zadań objętych projektem i umową objętą dofinansowaniem w ramach projektu.

— Wręcz przeciwnie, czynimy ogrom starań, aby pozyskać dodatkowe środki na realizację przedsięwzięcia. W tym celu na koniec kwietnia złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na kolejny projekt z zakresu Rewitalizacja przestrzeni publicznej w otoczeniu rozbudowanego budynku szpitala Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy. Koszty te nie stanowią kosztów kwalifikowanych – ujętych w umowie podpisanej 13 września 2017roku przez ZOZ w Nidzicy z marszałkiem Markiem Brzezinem. Dzięki podjętemu wyzwaniu, możemy zyskać dodatkowe ponad 1 mln zł. na realizację projektu, który przewiduje zagospodarowanie terenu wokół budynku szpitala — wyjaśnia Anna Osłowska.

Żeby kolejny przetarg ogłosić należało uaktualnić kosztorys inwestorski. Zostało to wykonane w ramach własnych szpitala. Koszty wzrosły z niemal 15 mln do 18.527.264,30 zł. Tych brakujących ponad 3 mln szpital nie posiada, dlatego zwrócił się o dofinansowanie do Zarządu Powiatu, który na posiedzeniu rozpatrzył prośbę i podjął decyzję o dołożeniu brakującej kwoty.

Ale ostateczną decyzję w tej kwestii muszą podjąć radni. Dlatego zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie rady powiatu.

Po dość długiej dyskusji radni zdecydowali, że brakującą kwotę dołożą. Będzie to 1mln zł. ze środków własnych powiatu i ponad 2,5 mln złotych z poręczenia kredytu na rozbudowę szpitala.

Dyrektor Anna Osłowska podziękowała radnym za tę decyzję. Zapewniła, że w możliwie najkrótszym terminie zostanie ogłoszony kolejny przetarg, w którym, aby zachęcić potencjalnych wykonawców, będą zawarte udogodnienia dla firm, które zechcą w nim startować. Jest więc szansa na to, że w III przetargu wykonawca zostanie wyłoniony.
roz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PANIE DROGI I PANI #2600060 | 178.235.*.* 12 paź 2018 09:22

    co ty babo wypisujesz do psychiatry musisz iść szpital trzeba rozbudowac a ten pan vice przewodniczący niech zadba o zamek po schodach nie można iść bo się pozapadały , lampy przy schodach i alejkach nie świecą ,jest ciemnica , pomnik ochydny porysowany odpadająca farba Pan tego nie widzi i dalej chcesz człowieku być radnym.Brak czasu na prace zawodowa??

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5