Wszedł na przejazd kolejowy, a po kilku sekundach nadjechał pociąg...
2017-10-25 07:00:00(ost. akt: 2017-10-24 22:05:10)
O skrajnej nieodpowiedzialności i braku wyobraźni można powiedzieć w przypadku jednego z mieszkańców Nidzicy. Mężczyzna pomimo opuszczonych zapór oraz podawanej sygnalizacji świetlnej wszedł na przejazd kolejowy, po którym za chwilę przejechał pociąg. Swoje zachowanie będzie musiał teraz wytłumaczyć przed sądem. Grozi mu do 5 tys zł.
„Niewiele brakowało do nieszczęścia” – tak opisywali zdarzenie policjanci, którzy wczoraj na przejeździe kolejowym na ul. Olsztyńskiej w Nidzicy zauważyli niecodzienną sytuację.
Mężczyzna lekceważąc podawany czerwony sygnał do zatrzymania się oraz opuszczone zapory, wszedł na przejazd kolejowy.
Gdy przeszedł na drugą stronę torowiska, po kilku sekundach przejechał tamtędy pociąg osobowy. Swoim zachowaniem męzczyzna naraził nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.
Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję wobec sprawcy wykroczenia. Okazał się nim być 63-letni mieszkaniec Nidzicy, który nie znalazł żadnego logicznego wytłumaczenia na swoje zachowanie.
W tej sprawie policjanci skierują wniosek do nidzickiego sądu o ukaranie. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę do 5 tys złotych.
W bieżącym roku na terenie powiatu nidzickiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych zaistniałych na przejazdach kolejowych.
Przypomnijmy, 04 lipca o godz. 22.00 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Nibork Drugi zderzył się samochód ciężarowy z pociągiem osobowym.
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że kierujący zespołem pojazdów marki Man nie zachował należytej ostrożności, wjechał na przejazd kolejowy, gdzie doszło do zderzenia z pociągiem osobowym relacji Olsztyn – Działdowo.
Zarówno 40-letniemu kierowcy mana, maszyniście, jak i 25 osobom podróżującym tym pociągiem nic się nie stało.
Policjanci sprawdzili również stan trzeźwości kierowców. Obaj byli trzeźwi.
Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora dokonali oględzin miejsca zdarzenia oraz przesłuchiwali świadków tego zdarzenia.
Kolejne zdarzenia miało miejsce 08 lipca br. o godz. 14.30 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Wietrzychowo.
Tam zderzył się samochód osobowy z pociągiem. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że kierujący pojazdem marki Volkswagen Bora nie zastosował się do znaku pionowego „STOP” i wjechał na przejazd kolejowy wprost pod nadjeżdżający pociąg osobowym relacji Olsztyn – Kraków. Składem tym podróżowało około 300 osób.
W trakcie kontroli okazało się, że kierujący osobówka nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania jakimikolwiek pojazdami. Funkcjonariusze sprawdzili również stan trzeźwości kierowcy i maszynisty. Obaj byli trzeźwi.
W tym przypadku policjanci również wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.
Przejazdy kolejowe są bardzo charakterystycznymi elementami infrastruktury z uwagi na przecinanie się ruchu kołowego, pieszego oraz kolejowego.
Zdarzenia w tych miejscach mają z reguły tragiczne następstwa. Ich uczestnicy wskutek odniesionych ran umierają, bądź doznają ciężkich obrażeń ciała, wymagających długiej rehabilitacji i kosztownego leczenia.
Bezpieczeństwo na przejazdach zależy w dużej mierze od zachowań uczestników ruchu drogowego, dlatego też przypomnijmy sobie o ich podstawowych zasadach:
- kodeks drogowy zabrania wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto,
- zakaz obowiązuje również w kwestii chodzenia po torach. Maszynista widząc przeszkodę nie ma najmniejszych szans na zatrzymanie składu. Droga hamowania rozpędzonego pociągu może wynosić nawet do 2 km.
- przed wejściem na torowisko rozejrzyj się i upewnij się co do możliwości wykonania tej czynności. Dzisiejsze pociągi są nowoczesne, szybsze i cichsze, nie wytwarzają charakterystycznego stukotu,
- przekraczamy torowiska tylko w wyznaczonych do tego miejscach tj. przejściach lub przejazdach
- musimy przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych oraz znajdujących się tam sygnałów,
- wejście lub wjazd na przejazd odbywa się po całkowitym podniesieniu zapór oraz wyłączeniu sygnalizacji,
- wchodząc na przejazd bądź czujny i skupiony. Nie korzystaj w tym czasie z telefonu, nie miej w uszach słuchawek. To może zagłuszyć odgłosy zbliżającego się pociągu.
KPP Nidzica
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
KIbol #2361679 | 88.199.*.* 28 paź 2017 14:25
Pięć pał na schaby i zapamięta.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)
PPPP #2361508 | 93.105.*.* 28 paź 2017 10:14
Paragraf zamknij morde podpieprzaczu kablu
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz
paragraf #2361177 | 93.105.*.* 27 paź 2017 20:02
Dziś byłem świadkiem jak kierowca karetki na sygnale zamiast jechać na skróty między blokami przy Al. Wojska Polskiego, koniecznie pchał się objazdem (remont ulicy) POD PRĄD o małej szerokości (fragment ul. 1 Maja) - ruch wahadłowy! Taki powinien już stracić pracę, ponieważ może doprowadzić do przyjazdu następnej karetki!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
paragraf #2360392 | 93.105.*.* 26 paź 2017 22:02
I pewnie przygłup powiedział, że przeca nic nikomu się nie stało, a on nie zagrażał innym!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
s #2359065 | 37.47.*.* 25 paź 2017 18:40
50 złoty kary da mu do myślenia. 5 tysięcy może się okazać kwotą, która Go popchnie skuyecznie pod pociąg. Będziecie mieli co komentować.
odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)