Jeździli w Górach Dębowych

2017-10-10 10:00:00 (ost. akt: 2017-10-10 09:10:26)

Autor zdjęcia: Michał Piotr Moszczyński

Tegoroczny rajd, odbył się tradycyjnie na terenie Nadleśnictwa Przasnysz w Górach Dębowych, w pobliżu granicy powiatu przasnyskiego i nidzickiego.
Pomiędzy wsiami Stara Wieś i Jerzynny Kierz, na leśnym parkingu trwało rejestrowanie uczestników rajdu. Następnie pod pomnikiem Zacheusza „Jeża” Nowowiejskiego rozpoczęła się oficjalna część imprezy.

Po okolicznościowych przemówieniach przywitano gościa specjalnego Rajdu, ostatniego z podkomendnych „Jeża” - wchodzącego w skład jego grupy uderzeniowej - płk. Tadeusza Moszczyńskiego „Feliks”. Wspomnieniowe wystąpienie wygłosiła bratowa Z. Nowowiejskiego – Halina Nowowiejska.

Podczas wojny uczestniczka konspiracji w szeregach AK, ps. „Jurand”. Następnie złożono kwiaty i zapalono pamiątkowe znicze. Wśród składających reprezentantów władz samorządowych byli m.in. Zenon Szczepankowski i Lech Brzozowski, oraz radna Bożena Chmielewska z Janowa. Ze społecznych animatorów kultywowania tradycji historycznej, składał prezes Niezależnego Związku Żołnierzy AK, Maciej Prażmo.

Całość zakończyło złożenie kwiatów przez reprezentantów rodziny Nowowiejskich, której senior rodu Henryk Nowowiejski ps.”Sosna”, brat Zacheusza, ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udziału i rodziny Moszczyńskich.

Wraz z zakończeniem oficjalnej części uroczystości, rozpoczęła się część sportowa. Rowerzyści udali się na linię startu, skąd w odstępach dla poszczególnych grup, ruszyli na trasę. Dla potrzeb uczestników rajdu rowerowego przez Góry Dębowe – zwane także „Królewszczyzną”, przygotowano dwie trasy: mniej wymagającą 8,5 km dla amatorów oraz 24,5 km dla zaawansowanych zawodników.

Zwycięzców nagrodzono pucharami, zaś wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkowe plakietki. Wręczono także, już po raz drugi, Puchar Starosty Przasnyskiego dla najliczniejszej rodziny biorącej udział w rajdzie na krótszym dystansie. Tegorocznym zdobywcą została rodzina Perdo.

Kolejną konkurencją był zorganizowany przez harcerzy z Przasnysza pieszy rajd na trasie ok. 3 km. Następnie, w sympatycznej atmosferze przy grochówce i ognisku z kiełbaskami, został przeprowadzony dla młodzieży konkurs wiedzy o życiu i walce Zacheusza Nowowiejskiego. Wzięła w nim udział także reprezentacja uczniów ze szkoły z Janowca Kościelnego, której młodzież, wraz z nauczycielem wychowania fizycznego Rafałem Pyrą, uczestniczyła też w rajdzie. Nagrodę ufundowała rodzina Nowowiejskich, której członkowie zjechali licznie z różnych stron kraju.

Z imprez około rajdowych główną atrakcją było stanowisko Automobilklubu Polskiego z wystawionym zabytkowym już Fiatem 125p. Ustawiono także symulatory, gdzie można było zapoznać się z symulowanymi w nich zderzeniami i dachowaniem podczas wypadków samochodów oraz przećwiczyć metody udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.

Celem szkolenia było zademonstrowanie celowości używania pasów bezpieczeństwa. Uczestniczący w szkoleniu harcerze z przasnyskiej „Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałem Integracyjnym”, otrzymali osobiste apteczki i opaski odblaskowe.

Całość Rajdu, któremu towarzyszyła wyjątkowo jak na tegoroczną aurę, słoneczna i prawie letnia pogoda, zakończył wspólny piknik.

Głównymi organizatorami kolejnego, już VII Rajdu Gwiaździstego, podobnie jak w latach poprzednich, byli Nadleśnictwo Przasnysz i Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Przasnyszu i Starostwa Powiatowego w Nidzicy. Obecny był także przedstawiciel Stowarzyszenie Związku Polskich Spadochroniarzy reprezentowany na tym terenie przez Sławomira Mikulaka.

Lista zwycięzców

Amatorzy kobiety:
Lp. Imię i nazwisko Czas G:M:S
1. Marta Raszkiewicz 00:20:43
2. Ewa Bedra 00:27:22
3. Anna Kuźmowicz 00:28:08
Amatorzy mężczyźni:
1. Bartosz Zięba 00:16:55
2. Piotr Roman 00:17:27
3. Dariusz Czajka 00:17:53
Open kobiety:
1. Anna Ostrowska 00:55:54
Open mężczyźni:
1. Rafał Wróblewski 00:47:02
2. Grzegorz Ostrowski 00:47:52
3. Rafał Banul 00:47:53

Michał Piotr Moszczyński


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: moszczynski

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5