Niebezpieczny barszcz sosnowskiego
2017-06-09 10:00:00(ost. akt: 2017-06-08 21:12:12)
Barszcz sosnowskiego jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin żyjących w Polsce. Kiedy robi się gorąco, samo przejście obok niego może wywołać poważne rany. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda, a także jak się przed nim uchronić.
Barszcz sosnowskiego kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jego nasiona dojrzewają dopiero pod koniec lipca i wtedy roślina macierzysta ginie. Z wyglądu przypomina nieco kwitnący koper, ale jest od niego znacznie wyższy, osiąga bowiem nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną, bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.
Gdzie rośnie barszcz sosnowskiego?
Roślina ma ogromną zdolność do regeneracji. Szybko rośnie na małej powierzchni, silnie zachwaszczając teren. Zazwyczaj można ją spotkać na terenach nieużywanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.
Coraz częściej można ją spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami. Uważajmy zatem wybierając się na wakacyjny wypoczynek. Podczas spacerów bądźmy czujni i miejmy na oku swoje dzieci.
Dlaczego jest niebezpieczny?
Kontakt z barszczem sosnowskiego powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Pierwszym objawem, łatwym do zlekceważenia, jest zaczerwienienie i szczypanie. Potem pojawiają się na skórze bąble naciekające płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudnogojące się rany.
Objawy oparzenia barszczem sosnowskiego
Objawy oparzeń pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza.
Związki chemiczne zawarte w soku barszczu sosnowskiego mogą wywoływać: nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Roślina jest szczególnie niebezpieczna dla alergików.
Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Mogą pozostać nawet widoczne blizny.
U osób nadwrażliwych oparzenie barszczem może dochodzić do ciężkich powikłań - martwicy tkanek i w dalszej kolejności nawet do amputacji. W niektórych przypadkach poparzenie barszczem sosnowskiego może doprowadzić nawet do śmierci.
Co zrobić w razie poparzenia barszczem sosnowskiego?
Przede wszystkim, nawet w razie podejrzenia kontaktu z barszczem sosnowskiego, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem.
Koniecznie unikać słońca przez nie mniej niż 48 godzin. Jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba niezwłocznie iść do lekarza. Dotyczy to wszystkich, bo rany mogą być głębokie i źle się goić.
Co więcej, szczególnie zagrożone są dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby. Przy oparzeniu barszczem sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.
zl
zl
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Perek #2263075 | 145.130.*.* 9 cze 2017 18:03
Taki groźny.. Jak byłem mały to pamiętam jak cięliśmy te łodygi do strzelania ustami z jarzębiny.i nic się nie działo...
odpowiedz na ten komentarz
wycinac #2262917 | 9 cze 2017 13:14
sosnowski znów działa
odpowiedz na ten komentarz
kozlowiak #2262790 | 195.160.*.* 9 cze 2017 10:32
droga na WYDRY
odpowiedz na ten komentarz
as #2262766 | 83.13.*.* 9 cze 2017 10:09
W gminie Kozłowo przy ruinach młyna w Borowcu rośnie mnóstwo dorodnego barszczu
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz