Radni udzielili burmistrzowi absolutorium 12 radnych było za, 9 się wstrzymało nikt nie głosował przeciw

2016-06-13 07:00:00 (ost. akt: 2016-06-09 11:58:55)

Autor zdjęcia: Kamila Oczkowicz

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej (2 czerwca) radnych poróżniły uchwały dotyczące rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Nidzica za rok 2015 i udzielenia absolutorium burmistrzowi Nidzicy za 2015 rok.
Sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu gminy za rok 2015 zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, a także jednogłośnie zaakceptowane przez członków komisji rewizyjnej.

Przed głosowaniem pierwszej uchwały pytań nie było, zatem niektórych zdziwił wynik 9 wstrzymanych głosów (12 było za, nikt nie głosował przeciw). Dyskusja rozpętała się przed uchwałą dotyczącą udzielenia absolutorium burmistrzowi. Pierwszy zaniepokoił się radny Tadeusz Danielczyk.

— Mam wrażenie jakby coś z tym sprawozdaniem finansowym było nie w porządku, jakoby część radnych miała jakieś wiadomości, że z realizacją budżetu jest coś nie tak, boję się i nie wiem co o tym myśleć. Proszę podać przyczynę — mówił.

Głos zabrał burmistrz Nidzicy, Jacek Kosmala. — Jest mi niezręcznie. Głosujecie nad absolutorium, nawet wstrzymując się nie popieracie mnie i działań inwestycyjnych w waszych okręgach, nie dajecie mi zaufania, to tak, jakbyście byli przeciwni. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek nie konsultował z państwem jakiegoś wydatku. Wszystkie uchwały dotyczące budżetu były podejmowane w tej sali. Teraz, w drodze przekory, próbujecie mi coś udowodnić. Nikomu nie odmówiłem inwestycji, u każdego w rejonie coś się dzieje. Dbam o finanse i jest mi przykro, że tego nie doceniacie. Powstrzymując się od głosu czuję jakbyście mnie nie tolerowali, jakbym był złą osobą na tym stanowisku, jakbyście zarzucali mi, że robię jakieś przestępstwa, wyprowadzam pieniądze z budżetu, a wiecie że jest zupełnie odwrotnie...

Jeśli nie macie konkretnego zarzutu, przyzwoitość podpowiada zagłosować za, bo nie widzę powodu, żebyście się wstrzymywali. Mamy być jednością, a nie walczyć. Powinniśmy się szanować, wstrzymując się pokazujecie, że tu nie jest moje miejsce, nie rozumiem waszej decyzji. Nie wiem czy ktoś wami steruje, czy ktoś wam kazał, ale potrzebuję od was wsparcia w działaniach na rzecz mieszkańców, a nie bezowocnych sporów politycznych. Jeżeli nie, to postawcie chociaż jeden zarzut, co zrobiłem źle. Wszystkie uchwały podejmowaliście prawie jednogłośnie, dlatego, niech każdy zagłosuje zgodnie z własnym sumieniem — apelował burmistrz Jacek Kosmala.

Słowa burmistrza spotkały się z natychmiastową odpowiedzią radnego Stanisława Rabczyńskiego. — Nic nie dzieje się bez przyczyny. Przytoczę jeden fakt dotyczący "wrzutki" do budżetu odnoszący się do inwestycji na Sójczym Wzgórzu. Pamiętam prowadzone wówczas rozmowy z mieszkańcami i mój głos. Proponowałem połowicze załatwienie sprawy: przeznaczenie mniejszej sumy na plac zabaw i szukanie środków. Oczywiście ten wniosek się nie liczył. Takie działania doprowadzają do podziału rady. Burmistrz odpowiedział mi wtedy, że dla niego najważniejsze jest, by mieszkańcy naszej gminy i miasta byli zadowoleni, a spory między radnymi są dla niego nie istotne. Pokazano zatem nam, radnym nasze miejsce w szeregu.

Najbardziej nie podoba mi się to, że nie można mieć własnego zdania, bo ponosi się wówczas konsekwencje. Przykładem jest odwołanie pana Palińskiego. Wstrzymując się, nie uważam, żeby było to działanie przeciwko panu. Pewne rzeczy w człowieku zostają, narastają i siedzą, stąd taka moja decyzja, wstrzymuję się, gdyż to jest zgodne z moim sumieniem — podsumował radny

— Jeżeli zagłosujemy przeciw to znak, że nie akceptujemy pańskiej drogi, wstrzymanie się - to żółta kartka. Niech pan nie odwołuje się do sumień i nie robi z tego populistycznego wiecyku, tylko wreszcie normalnie podejdzie do sprawy. Wielokrotnie rozmawialiśmy z panem i nic z tych rozmów nie wynikło. Mówię dziś w imieniu klubu radnych PIS, każdy decyduje sam, tu nie ma przymusu. Mam nadzieję, że pan burmistrz mnie dobrze zrozumiał — mówił radny Józef Kotwicki.

Głos ponownie zabrał Jacek Kosmala. — Bardzo dobrze zrozumiałem, że jest to odwet za odwołanie pana Palińskiego. Dyskutujemy nad absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2015. To co mówicie, pan Rabczyński, pan Kotwicki, nijak się do tego ma. Dajcie mi żółtą kartkę za sprawy polityczne, za to, że nie udało nam się wspólnie podjąć decyzji za to, że najważniejsi są dla mnie mieszkańcy a nie członkowie partii. Dziś jednak rozstrzygamy sprawę wykonania budżetu za rok 2015, do której nikt z was nie ma ma zastrzeżeń i uwag — mówił.

— Podejmuję decyzję samodzielnie. Dla mnie najważniejsza jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, bo to jest nadrzędna instytucja, w której pracują merytoryczni pracownicy. Jeżeli jej członkowie nie mieli zastrzeżeń, to nie widzę motywów, by głosować przeciw — mówił radny Włodzimierz Mioduszewki.

Głos zabrał zastępca burmistrza, Leszek Śpiewak. — Trzymajmy się faktów. Nie było deficytu w budżecie gminy na koniec 2015 roku. Była większa niż planowana nadwyżka. Spłaciliśmy za poprzedników 1mln. 700 tys. zł. zadłużenia . Po drugie RIO wydała pozytywną opinię na temat sprawozdania burmistrza — powiedział.

Argumenty nie przekonały jednak radnych do zmiany decyzji. Podobnie jak w przypadku zatwierdzenia sprawozdania finansowego z wykonania budżetu gminy, w uchwale dotyczącej udzielenia absolutorium burmistrzowi Nidzicy za rok 2015 wynik był następujący: 12 radnych głosowało za, nikt nie był przeciw, 9 osób wstrzymało się od głosu.

— Dziękuję tym, którzy głosowali za. Te osoby wspierają mnie i popierają inwestycje, które rozpoczęły się w mieście, z takimi osobami można budować — mówił na koniec burmistrz, Jacek Kosmala.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zp #2018883 | 77.253.*.* 30 cze 2016 08:36

  Burmistrz jest mistrzem w wydawaniu pieniędzy podatników. Najpierw stworzył siedem nikomu niepotrzebnych etatów w urzędzie a teraz zagrał rolę dobrego wujka i wszystkim urzędnikom dał kilkusetzlotowe podwyżki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 2. cx #2014611 | 77.254.*.* 22 cze 2016 13:45

  Na ulicy Olsztyńskiej w kierunku Litwinek po lewej stronie miała powstać ścieżka rowerowa większość mieszkańców jest wgrodzona w pas drogowy dlaczego nie naliczyć im opłat za zajmowanie pasa drogowego pytanie kierowane do Zarządu Powiatu

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Izi #2014247 | 88.199.*.* 21 cze 2016 16:32

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zwykli ludzie widzą i mówią oby tak dalej. Wszyscy którym jest na sercu dobro miasta pomagają a nie przeszkadzają.

  2. FE #2013964 | 21 cze 2016 08:22

   Członkowie pewnego ugrupowania aktywni. Krytykują , opluwają ludzi ,minusują posty,prą do władzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. nidziczanka #2013832 | 109.241.*.* 20 cze 2016 21:10

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. wszyscy krytykanci macie klapki na oczach proszę wsiąść na rower i zwiedzić miasto .....pięknieje ktoś to robi.

    Pokaż wszystkie komentarze (26)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5