Park Epoki Lodowcowej

2016-04-13 13:00:00(ost. akt: 2016-04-13 10:35:48)

Autor zdjęcia: starostwo powiatowe

— Amerykanie mają swoją Dolinę Krzemową. My możemy mieć Dolinę Scottaw i Park Epoki Lodowcowej, wokół którego zbudujemy szereg atrakcji geoturystycznych — tak o nowym pomyśle na uatrakcyjnienie naszego rejonu — mówi Krzysztof Bucholski.
Dlaczego teren od Nidzicy przez Rączki do Szkotowa jest płaską powierzchnią? — Mało kto wie, że kilka tysięcy lat temu było tu pasmo gór lodowych. Co prawda nie były wysokie, bo sięgały 300-500 m, ale na trwałe ukształtowały powierzchnię w naszym rejonie — opowiada Krzysztof Bucholski. I właśnie ta historia, którą warto przedstawić i o niej mówić, zainspirowała go do stworzenia tego projektu.

Powrót do czasów kamienia

Geoturystyka to nowość zarówno w Polsce, jak i na świecie. — Jest ona jednak szansą na ściągniecie turystów przez cały rok. Co więcej, szczyt sezonu przypadałby na okres zimowy, a nie letni — wyjaśnia Krzysztof Bucholski.

Geologia miała wpływ na różne dziedziny życia, to ona decydowała o rozwoju życia, a także wielu historycznych wydarzeniach. — Gdyby teren, gdzie rozgrywała się bitwa pod Tannenbergiem był inaczej ukształtowany, zapewne bitwa rozegrałaby się w całkiem innym miejscu — zaznacza. Miała również wpływ na dziedzictwo kulturowe, jakie zostawili nam przodkowie.

— Dzięki rudom darniowym żelaza, z których powstawały narzędzia, ludzie mogli się rozwijać — dodaje. Zaznacza, że ciekawą historię ma również osada na jeziorze Kownatki, która powstała w epoce kamiennej, a kamieni w tych okolicach wciąż jest dużo. — I właśnie taką historię i złoża surowców naturalnych kryje w sobie ziemia szkotowska — wyjaśnia.

Epoka Lodowcowa w Szkotowie

Powrót do epoki lodowcowej ma być wabikiem na turystów przez cały rok. — Moim marzeniem jest wybudowanie Parku Epoki Lodowcowej. Budynku w kształcie góry lodowej, w której można spędzać aktywnie czas, a przy okazji uczyć się historii — wyjaśnia Bucholski.

Wokół ma powstać sieć ścieżek edukacyjnych i atrakcji geoturystycznych. — W nasze przedsięwzięcie planujemy zaangażować ludzi z różnych środowisk: naukowców, przedsiębiorców oraz lokalnych mieszkańców. Przedsiębiorcy wykorzystujący surowce naturalne, korzystaliby z dorobku naukowego specjalistów. W ten sposób opracowalibyśmy nowe metody wykorzystania surowców naturalnych — dodaje.

Władze są za

Pomysł Krzysztofa Bucholskiego, mimo iż zrodził się stosunkowo niedawno, już cieszy się dużym zainteresowaniem. — 9 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyło 17 naukowców. Bardzo mnie cieszy fakt, że na ideę, wokół której chcemy zbudować cały program zwróciło uwagę tak uznane środowisko — mówi Krzysztof Bucholski.

Projekt cieszy się również zainteresowaniem lokalnych władz. — To wspaniała inicjatywa, którą w pełni popieramy. Mam nadzieję, że pan Krzysztof znajdzie sprzymierzeńców i to wspaniałe przedsięwzięcie odniesie sukces — mówi starosta, Grzegorz Napiwodzki.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ganja #1975578 | 88.156.*.* 13 kwi 2016 22:28

    Gość odleciał już kompletnie. Bieda dookoła aż piszczy a tu jeden wymyśla park epoki lodowcowej a inni basen w pierdziszewie dolnym, gdzie nie ma pracy a jak jest to za grosze. Cudaki zejdźcie na ziemię, ściągnijcie choć jednego porządnego pracodawcę do tego zapomnianego miasta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  2. spadłem z fotela....ze śmiechu #1975429 | 92.10.*.* 13 kwi 2016 20:29

    Po co komu ten miś ? Cofając się do epoki lodowcowej już nikt nie będzie miał prawa zarzucić braku wody, pradu czy internetu. Brawo Jacku ! Pora zalegalizować ten skansen o nazwie Kozłowo !

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  3. xyz #1975133 | 95.41.*.* 13 kwi 2016 14:33

    Niech oni sprowadzają inwestorów którzy będą budować fabryki zatrudniające tysiące ludzi, a nie się głupotami zajmują.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5