"Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach" w Rączkach

2016-03-22 13:00:00(ost. akt: 2016-03-21 15:01:06)

Autor zdjęcia: Marzena Jeżewska

Klasa III Szkoły Podstawowej w Rączkach otrzymała mini-grant na realizację projektu pt. „Zwyczaje i obrzędy ludowe dawniej i dziś na Warmii i Mazurach”.
Dzięki udziałowi w projekcie chcemy zrozumieć związek między zwyczajem i tradycją, i dlaczego ważna jest przynależność do regionu, i utożsamianie się z nim. Chcemy także wyjaśnić różnice pomiędzy zwyczajami dawniej i dziś, poznamy kulturę i zwyczaje ludności zamieszkującej ten region dawniej, wyjaśnimy dlaczego się niektóre zwyczaje różnią i z czego to wynika.

Praca w projekcie obejmuje równolegle kilka edukacji: polonistyczną, przyrodniczą, społeczną, techniczną, wychowania fizycznego i zajęcia komputerowe.

Zajęcia te są realizowane w dn. 17.03.2016 r. do 23.03.2016 r. w szkole. 18 marca dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach w Olsztynie w Domu „Gazety Olsztyńskiej” nt. „Wielkanoc na Warmii i Mazurach. Regionalne zwyczaje i obrzędy”.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się m.in.: jak zdobiono jajka i z czego wykonywano palmy, co jedzono i czy święcono potrawy, co to był kadyk i chodzenie po smaganiu.

Zwieńczeniem działań podjętych w projekcie będzie wystawa pisanek malowanych przy użyciu barwników naturalnych, przygotowanych wspólnie z rodzicami uczniów kl. III. Ponadto na podstawie informacji o zwyczajach wielkanocnych dzieci wraz z wychowawcą – Iwoną Ciołek przygotują i zaprezentują całej społeczności szkolnej prezentację multimedialną, będąca podsumowaniem zgromadzonych informacji, podczas edukacji polonistycznej, komputerowej i z warsztatów, na temat zwyczajów wielkanocnych dawniej i dziś na Warmii i Mazurach.

Dzieciom z przedszkola, uczniowie klasy III przypomną i zorganizują zwyczaj szukania jajeczek pozostawionych w gniazdkach przez wielkanocnego zajączka.

Mamy nadzieję, że nasza praca przybliży zwyczaje na Warmii i Mazurach społeczności szkolnej, rodzicom, a także wzbogaci naszą wiedzę o obrzędy, które nie przetrwały do dnia dzisiejszego.

Koordynator Iwona CiołekCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: spraczki

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5