Zimą dokarmiamy zwierzęta leśne

2016-02-15 07:00:00(ost. akt: 2016-02-12 15:16:33)
Nadleśniczy Ryszard Schuetz

Nadleśniczy Ryszard Schuetz

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Paśniki pełne paszy, lizawki, drzewa zgryzowe oraz pyzy dla ptaków to stałe elementy zimowego lasu. O tym jak dokarmiać zwierzęta, aby im pomóc a nie zaszkodzić opowiada nadleśniczy Nadleśnictwa Nidzica Ryszardem Schuetz.
11 lutego obchodziliśmy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z zimą radzą sobie mieszkańcy lasu i jak my ludzie możemy im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.
— Teoretycznie zwierzynę powinno się dokarmiać tylko przez 21 dni w roku — mówi Ryszard Schuetz, nadleśniczy Nadleśnictwa Nidzica. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych, zagrażających życiu zwierząt. W łagodne zimy powinny one radzić sobie same czyli same powinny znaleźć sobie naturalną karmę w lesie. — Jeżeli sami chcemy dokarmiać zwierzęta leśne to możemy to zrobić tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę oraz określą jaka to ma być karma — mówi nadleśniczy Ryszard Schuetz.

Karmę przygotować należy latem i jesienią

— Po przeliczeniu ilości karmy treściwej, objętościowej i soczystej, którą zwierzę powinno dostać w ciągu dnia w okresie dokarmiania oraz przemnożeniu przez ilość zwierzyny danego gatunku, wyliczymy ilość karmy, którą należy przygotować na okres zimowy — wyjaśnia Ryszard Schuetz. Karma treściwa to głównie ziarna zbóż, soczysta to buraki, sianokiszonka i kiszonka, objętościowa to siano. Powinna ona być przygotowana latem lub jesienią. Praktycznie wygląda to trochę inaczej. Zimy są różne, mniej lub bardziej mroźne i śnieżne. — My zawsze przygotowujemy więcej paszy niż to wynika z obliczeń. Jest ona zgromadzona w lesie — mówi nadleśniczy.

Paśniki, lizawki i drzewa zgryzowe

— Paszę wykładamy w stałych miejscach — mówi nadleśniczy Ryszard Schuetz. Takie miejsca muszą być uzgodnione z właścicielem lasu. Są to przede wszystkim miejsca, gdzie jest kumulacja zwierzyny, gdzie są postawione paśniki. — W okolicach paśników ustawiane są także lizawki. Są to pnie, w którym w otwór wkłada się kostki soli z mikroelementami. Na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Nidzica takich lizawek jest ok. 160 — wyjaśnia nadleśniczy Ryszard Schuetz. Dla jeleni, w okresie zimowym, ścina się także drzewa zgryzowe. Najczęściej są to sosna i osika, z których zwierzęta obgryzają korę. Ważne jest, żeby karma była udostępniana systematycznie.

Pyzy dla ptaków

Dla ptaków wiesza się na drzewach tzw. pyzy, czyli 0,5 kilogramowe kule w wygodnej siateczce do zawieszania. Kule te są wykonane z wysokiej jakości tłuszczu z dodatkiem różnych nasion oleistych oraz ziaren zbóż. — Zawiesza się je od listopada do wiosny – mówi nadleśniczy Ryszard Schuetz.

Pasy zaporowe

— Jeżeli po zimie karma zostaje, to latem utrzymujemy tzw. pasy zaporowe. Są to fragmenty lasy, na których jest wykładana karma. Celem utrzymywania tych pasów jest ograniczenie szkód od zwierzyny na polach. Zwierzyna mając karmę na takim pasie, później wyjdzie na pole a przez to szkody są mniejsze — mówi nadleśniczy Ryszard Schuetz.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fx #1932155 | 83.15.*.* 15 lut 2016 13:01

    a może ktoś wyjaśni, jakim prawem myśliwi wjeżdzaja do lasu a grzybiarze nie? napewno maja stosowne zezwolenia tylko że ....... co to ma wspólne z leśnikami?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5