Czeka nas noc spadających gwiazd

2015-08-12 07:30:00(ost. akt: 2015-08-11 22:57:08)
W tym roku kulminacja tego zjawiska przypada na noc z 12 na 13 sierpnia

W tym roku kulminacja tego zjawiska przypada na noc z 12 na 13 sierpnia

Autor zdjęcia: archiwum

Sierpień przyniesie wiele atrakcji dla miłośników obserwacji nocnego nieba. Gwiezdny spektakl zainteresuje nie tylko miłośników astronomii. W tym roku meteory rozbłysną w nocy z 12 na 13 sierpnia (ze środy na czwartek).
Rój Perseidów możemy obserwować na niebie każdego roku. Noc spadających gwiazd, czyli maksimum roju Perseidów, przypada w sierpniu. Pierwsze meteory będą widoczne już w połowie lipca, natomiast ostatnie będziemy mogli obserwować prawie do końca wakacji. W tym roku kulminacja tego zjawiska przypada na noc z 12 na 13 sierpnia (ze środy na czwartek). Rozbłyski rozświetlą niebo około 20.00 i spadać będą nawet do 5.00 rano.

Tajemnicze Perseidy

Perseidy to po prostu rój meteorytów. Zjawisko to powstaje, gdy Ziemia przelatuje przez rój kosmicznych drobin materii, czyli przez meteoroidy. - To grupa meteorytów, które prawdopodobnie są tak malutkie jak ziarenka piasku, ale widzimy je, bo kiedy wkraczają w naszą atmosferę, palą się i ulegają rozszerzeniu. My obserwujemy to, jako zjawisko spadających gwiazd - mówi Dorota Taratycka, geograf i miłośniczka astronomii z Nidzicy. Nazwa "spadające gwiazdy" jest określeniem potocznym i w naukowym rozumieniu nie ma swego uzasadnienia. Perseidy wpadają w atmosferę Ziemi z ogromną szybkością. Płonąc, pozostawiają długi ślad, który w dniach 12-13 sierpnia z łatwością będzie można zaobserwować gołym okiem. Ma on ma kilka centymetrów średnicy i kilkadziesiąt kilometrów długości. Deszcz meteorów z roju Perseidów pochodzi od komety Swift-Tuttle należącej do grupy komet typu Halleya, która pojawia się w okolicach Ziemi co 133 lata.

Jak obserwować?

Spadające gwiazdy najlepiej obserwować pomiędzy godziną 20.00, a 6.00. Zjawisko będzie najbardziej widoczne w drugiej części nocy. To właśnie wtedy Perseidy znajdą się naprzeciwko Ziemi i będzie to najbardziej dostrzegalne. W ostatnich latach można było zobaczyć około 80-100 meteorów na godzinę. Pojawiają się mniej więcej co minutę. - Perseidy, które w sierpniu są widoczne na niebie, zawdzięczają swoją nazwę gwiazdozbiorowi Perseusza. To gwiazdozbiór, który z Polski można obserwować przez całą noc nad wschodnim horyzontem. Meteory będą pojawiały się od niego do kilkudziesięciu stopni w lewo, prawo i do góry. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu położyć się na kocu czy leżaku i wzrokiem obejmować jak największy obszar nieba. Gdy wykażemy się cierpliwością, to po pewnym czasie taką spadającą gwiazdę uda się nam zobaczyć - mówi Dorota Taratycka, geograf z Nidzicy.
- Najlepiej oglądać je z dala od miasta, w lesie lub na polanie. Oczywiście musi być piękna pogoda, ale taka właśnie ma być w nocy z 12 na 13 sierpnia - dodaje. Tej nocy ma być również nów księżyca, co dodatkowo spotęguje efekt spadających gwiazd. Meteory najlepiej obserwować z terenów podmiejskich, więc okolice Nidzicy stwarzają do tego idealne warunki. Do oglądania tego wyjątkowego zjawiska nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych, teleskopów czy lornetek. Wystarczy własny wzrok. - To najmniej wymagające spośród wszystkich obserwacji astronomicznych, a potrafią dostarczyć wielu wrażeń - podkreślają astronomowie.
PC


Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o tych obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.
Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej dostrzegalne na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MoNia #1794757 | 46.77.*.* 14 sie 2015 23:35

    Ktoś bardzo boi się prawdy i usuwa moje komentarze. To takie żenujące

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. xXx #1793303 | 178.3.*.* 12 sie 2015 16:08

    oni "ogladaja "stany swych kont :p i do tego lunet nie potrzebuja :-)

    odpowiedz na ten komentarz

  3. MoNia #1793288 | 46.77.*.* 12 sie 2015 15:56

    Podobno gdy się widzi spadającą gwiazdę to trzeba szybciutko pomyśleć życzenie o to życzenie sie spełnia. Nic bardziej mylnego ja po dzisiejszej bezsennej nocy przestalam w to wierzyć tak jak kilka lat temu w św. Mikołaja. Przestalam też wierzyć w to że gdy władzę nad miastem przejmie obecny burmistrz to coś się zmieni na lepsze. Nie wiem po co ktos wymyśla takie brednie. Pozdrawiam i życzę miłego oglądania nirba

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Halley #1793091 | 178.3.*.* 12 sie 2015 11:35

      Swietna idea ! napewno zainteresowalo by to mnostwo ludzi , na codzien majacych inne pasje .To rzadkosc widziec cos takiego nawet golym okiem .Niestety priorytetem naszej wladzy sa calkowicie inne inwestycje , imprezy jak np sprowadzenie Gortata za kwote bagatela 50 tys zl phi :-) jestescie malo ambitni ,Spiewak rusz glowa ! jestes the best w "Geschäfte " :-)

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    2. fajnie #1792936 | 83.14.*.* 12 sie 2015 07:53

      czy NOK nie mógł pomyśleć o zorganizowaniu czegoś? jest noc w muzeum, można było zrobić nocne obserwacje nieba, p.t. np. "noc spadających życzeń"

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B