1 Miał mieć symptomy świadczące o psychozie alkoholowej i potrzebować pomocy służb - Nidzica

Miał mieć symptomy świadczące o psychozie alkoholowej i potrzebować pomocy służb

2025-05-13 13:15:02(ost. akt: 2025-05-13 13:19:45)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Niestety, wciąż zdarzają się przypadki zgłoszeń, które okazują się całkowicie bezzasadne i są motywowane np. nudą, chęcią żartu, złośliwością wobec sąsiada lub zwyczajną nieodpowiedzialnością. Wobec takich osób wyciągane są konsekwencje. Przekonał się o tym 40-letni mieszkaniec gminy Kozłowo, który bezpodstawnie wzywał Policję.
W połowie marca br. nidziccy policjanci otrzymali informację , z której wynikało, że zgłaszający ma omamy wzrokowe i słuchowe wynikające z nadużywania alkoholu i prosi o interwencję służb. Na miejscu policjanci ustalili, że 40-letni mieszkaniec gm. Kozłowo jest nietrzeźwy, nie wymaga pomocy medycznej i o taką nie wnosi, a ponadto neguje wielokrotne wykonanie połączenia na numer alarmowy 112. Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych to poważna sprawa, która może prowadzić do opóźnień w reakcji na rzeczywiste zagrożenia oraz generować koszty dla społeczeństwa. Dlatego nidziccy policjanci skierowali tę sprawę do sądu.

W połowie kwietnia br. Sąd Rejonowy w Nidzicy uznał 40-latka za winnego i zastosował wobec niego karę grzywny w wysokości 500 zł oraz orzekł nawiązkę w wysokości 500 zł na rzecz Komendy Powiatowej Policji W Nidzicy.

Bezpodstawne wezwanie służb to nie żart, a wykroczenie

Nieuzasadnione wezwanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Pamiętajmy o tym, że oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, blokując numer alarmowy, uniemożliwiamy połączenie tym osobom, które naprawdę tej pomocy potrzebują. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń „Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł”.

kpp, red.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B