Fascynujące historie z Mongolii. Wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Sęczykowskiej w Galerii pod Belką

2024-10-14 15:32:34(ost. akt: 2024-10-16 21:16:44)
Od lewej: Ryszard Palczewski, Elżbieta Sęczykowska, Bogdan Żukowski

Od lewej: Ryszard Palczewski, Elżbieta Sęczykowska, Bogdan Żukowski

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Elżbieta Sęczykowska, twórczyni kilkudziesięciu wystaw prezentowanych w kraju i za granicą, autorka książek podróżniczych, w piątek 11 października w Galerii Pod Belką w Nidzicy otworzyła wystawę swoich zdjęć „Mongolia. W poszukiwaniu szamanów”.
Bogdan Żukowski z Galerii pod Belką przywitał zgromadzonych gości.

— Ponownie mamy zaszczyt gościć w naszej galerii panią Elżbietę Sęczykowską. Wiosną mogliśmy podziwiać wystawę poświęconą Tybetowi oraz wysłuchać fascynującej opowieści, którą wspólnie z panią Elżbietą przedstawił pan Ryszard Palczewski. Dziś, te kilkanaście wyjątkowych ujęć ponownie rozbudziło naszą ciekawość — powiedział Bogdan Żukowski, oddając głos Elżbiecie Sęczykowskiej.

— Cieszę się, że stopniowo zyskujemy zainteresowanie lokalnej społeczności i możemy zaprezentować nasze działania. W kwietniu odbyła się pierwsza część prezentacji poświęconej Tybetowi, dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie. Proponuję, abyśmy dzisiejsze spotkanie rozpoczęli od obejrzenia filmu — mówiła Elżbieta Sęczykowska.

Film ,,Czerwona Tajga" opowiadał o codziennym życiu Caatanów - plemienia dosłownie ginącego na naszych oczach i ich reniferach. Ułaan Tajga to najbardziej na północ wysunięty skrawek Mongolii. Geograficznie to położony w granicach politycznych Mongolii południowy skrawek prawdziwej Syberii.

Po projekcji filmu Elżbieta Sęczykowska i Ryszard Palczewski podzielili się z uczestnikami wystawy swoimi fascynującymi opowieściami z podróży do Mongolii. Z pasją opowiadali o spotkaniach z lokalnymi mieszkańcami, kulturze oraz surowym, lecz niezwykle pięknym krajobrazie tego kraju. Przybliżyli także unikalne tradycje i zwyczaje, które mieli okazję obserwować podczas swoich wypraw. Nie zabrakło również opowieści o szamanach. Ich relacja o życiu mongolskich nomadów i ich codziennych wyzwaniach wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonych.


Elżbieta Sęczykowska - artysta fotografik, członek ZPAF, twórca kilkudziesięciu wystaw prezentowanych w kraju i za granicą, autorka nagrodzonych książek podróżniczych: Tybet. W drodze do Kumbum (Magazyn Literacki „Książki”), Mongolia. W poszukiwaniu szamanów (Travelery), Tryptyk Wschodni. Chiny, Tybet, Mongolia (Granice.pl najlepsza książka w kategorii podróże literackie), obyczajowej książki Randka z jeleniem, czyli pałac z widokiem na bagno oraz kolekcji puzzli z Dalekiego Wschodu. W roku 2023 została nominowana do zaszczytnej funkcji Ambasadora Dobrej Książki.
Z pasji podróżniczka zafascynowana odmiennymi kulturami świata, miłośniczka zwierząt, sztuk plastycznych i muzyki jazzowej.



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B