Skoki spadochronowe i pokazy militarne na Pikniku Militarnym w Muszakach

2024-09-14 08:37:00(ost. akt: 2024-09-14 08:38:17)
Daniel Renda

Daniel Renda

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

14 września Gmina Janowo oraz żołnierze rezerwy 6 PDPD serdecznie zapraszają na PIKNIK MILITARNY w Muszakach z okazji uroczystego odsłonięcia Tablicy Pamięci Żołnierzy „Czerwonych Beretów” 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej.
14 września w Muszakach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością przyciągnie zarówno miłośników historii, jak i rodziny szukające ciekawej formy spędzenia czasu. Gmina Janowo oraz żołnierze rezerwy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej (PDPD) zapraszają na Piknik Militarny, organizowany z okazji uroczystego odsłonięcia Tablicy Pamięci Żołnierzy „Czerwonych Beretów” – bohaterów, którzy zapisali się w historii Polski.

— Weterani Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, którzy kiedyś często przebywali na poligonie w tych rejonach, wspominają, że spędzili tu znaczną część swojego życia. Wielu z nich związało się z tymi terenami – niektórzy zostali tu na stałe, inni rozjechali się po kraju, choć utrzymywali ze sobą kontakt. W 2014 roku po raz pierwszy zorganizowali spotkanie po latach. Od tego czasu tradycyjnie spotykają się dwa razy do roku, w maju i we wrześniu, nad Zawadami, gdzie stacjonowali.

W 2017 roku w Zawadach, na jednym z dużych kamieni na plaży, odsłonili pamiątkową tablicę. Niestety, teren ten okazał się prywatny, co ograniczyło ich dostęp. W związku z tym postanowili przenieść swoje spotkania do Muszak. Pierwsze rozmowy na ten temat rozpoczęły się w maju. Nowy wójt - pan Mateusz Jaroszewski - zapoznał się z propozycją, zaakceptował ją, i zapadła decyzja, by realizację planu przeprowadzić we wrześniu. Tak narodził się pomysł, który zaczęliśmy stopniowo wdrażać w życie — mówi Daniel Renda - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 mszą świętą w kościele w Muszakach. Następnie, o godzinie 13:00, odbędzie się główna część wydarzenia – odsłonięcie Tablicy Pamięci „Czerwonych Beretów”, upamiętniającej ich zasługi. Nie zabraknie również emocjonujących atrakcji. Już o 13:15 widzowie będą mogli podziwiać pokaz skoków spadochronowych, który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. O godzinie 14:00 odbędzie się przemarsz na boisko szkolne przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, gdzie rozpocznie się główna część pikniku. Piknik militarny to idealna okazja, aby zbliżyć się do historii i współczesności wojska.

Na uczestników czekają liczne atrakcje, takie jak stanowisko strzeleckie z broni pneumatycznej, pokazy sprzętów militarnych, w tym wozów bojowych, quadów i motocykli, a także prezentacje broni. Dla miłośników historii przygotowano stanowiska grup rekonstrukcyjnych, które zaprezentują dawne uzbrojenie i umundurowanie. Dodatkowo będzie można zobaczyć pokaz taekwondo, spróbować specjałów z kuchni polowej, a dzieci będą mogły skorzystać z dmuchańców. Wydarzenie potrwa do godziny 17:00. Piknik Militarny w Muszakach to nie tylko okazja do uczczenia pamięci bohaterów, ale także możliwość spędzenia aktywnie czasu z rodziną, połączonego z poznawaniem historii i tradycji wojskowych. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie.


Program:

12:00 - msza święta w kościele w Muszakach
13:00 - Odsłonięcie Tablicy Pamięci Żołnierzy „Czerwonych Beretów” 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej
13:15 - Pokaz skoków spadochronowych
14:00 - Przemarsz na boisko szkolne przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Muszakach i rozpoczęcie pikniku
17:00 - Zakończenie pikniku

Atrakcje:

- Stanowisko strzeleckie z broni pneumatycznej
- Pokazy sprzętów militarnych (wozy bojowe, quady, motocykle)
- Prezentacje broni
- Stanowiska grup rekonstrukcyjnych
- Pokaz taekwondo
- Kuchnia polowa
- Dmuchańce

Historia polskiego spadochroniarstwa
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa została sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej 23.09.1941 r. Dowódcą został płk. Stanisław F Sosabowski. We wrześniu 1944 r razem z jednostkami spadochronowymi Wielkiej Brytanii i USA brygada wzięła udział w wielkiej operacji powietrzno – desantowej „Market – Garden” w Holandii w rejonie Drel niedaleko Arnhen. W tych bojach poniosła ogromne straty około 30% stanu osobowego, liczyła około 2000 spadochroniarzy.

6 Pomorska Dywizja Powietrzno – Desantowa została sformowana w 1957 r. Pierwszym dowódcą został płk. Bolesław Chocha. Po kilku latach liczyła 5000 żołnierzy. W 1958 r. Dywizja po raz pierwszy zaprezentowała się społeczeństwu w beretach bordo od których spadochroniarze uzyskali popularne miano „Czerwonych Beretów”. Dywizja szkoliła się w górach (latem wspinaczka, zimą jazda na nartach) i na różnych poligonach a głównie na Poligonie Muszaki. Skoki spadochronowe dzienne, nocne i na wodę między innymi na jezioro Zawadzkie. Szkolenie odbywało się w okolicznych lasach Poligonu Muszaki w latach 1959 – 1991 r. Podczas szkolenia spadochronowego zdarzało się nieszczęśliwe wypadki w których żołnierze tracili zdrowie a nawet życie.

Wielu żołnierzy rezerwy 6 PDPD odnalazło się w szeregach Związku Polskich Spadochroniarzy który został utworzony w 1989 r. Wśród założycieli byli gen. bryg. Edward Dysko, gen. dyw. Edwin Rozłubirski. Celem związku była integracja wszystkich spadochroniarzy do działań w jedności i ofiarności dla dobra kraju.
Od 2014 r żołnierze rezerwy „Czerwonych Beretów” spotykają się nad jeziorem Zawadzkim 2 razy w roku w maju i wrześniu. Na te spotkania przybywa od 50-70 osób. Inicjatorem spotkań był Sławomir Mikulak. Dowódcą grupy jest Roman Gronecki wraz z Zarządem Grupy. Na spotkanie Poligonu Muszaki przyjeżdżają żołnierze rezerwy Wojsk Powietrzno – Desantowych którzy służyli w różnych latach.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5