Seniorzy potrzebują zainteresowania, empatii i cierpliwości

2024-05-28 07:00:00(ost. akt: 2024-05-22 12:47:54)

Autor zdjęcia: Pixabay

W starzejącym się społeczeństwie opieka i wsparcie udzielane osobom w wieku 65+ staje się powoli jedną z najistotniejszych kwestii dnia codziennego. Uwarunkowania demograficzne, społeczne i kulturowe doprowadziły do konieczności wytworzenia schematów udzielania bieżącej pomocy i zapewnienia seniorom godnego funkcjonowania, nawet jeśli należą już do osób niesamodzielnych.
Zainteresowanie, empatia, cierpliwość, to cechy niezbędne. Przydatna jest również asertywność i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Ważna jest także elastyczność, i zrozumienie. Opiekując się osobą starszą trzeba wziąć pod uwagę nie tylko stan zdrowia, ale i codzienne przyzwyczajenia, potrzeby oraz charakter.
Opiekująca się seniorem osoba powinna zachowywać spokój, mówić spokojnie, wyważonym głosem, bez gestykulowania i dużo się uśmiechać. To uspokaja i jest szczególnie ważne u osób z afazją czy mających problem ze zrozumieniem komunikatów słownych.

Najważniejszą kwestią w sprawowaniu opieki jest opanowanie. Liczy się spokój i racjonalne myślenie. Gdy toksyczny senior sprawia, że zagrożone jest bezpieczeństwo opiekuna, często nie pozostaje nic innego jak zakończenie współpracy z podopiecznym.

Higiena osobista seniora
Podstawowym zadaniem opiekuna osoby starszej jest zapewnienie jej odpowiedniej higieny osobistej, która poprawi jej komfort życia. Niekiedy niechęć do wykonywania czynności higienicznych przez osobę starszą jest spowodowana zwykłym skrępowaniem. Pamiętajmy, aby starać się przezwyciężyć w niej poczucie wstydu. Dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie stałego harmonogramu czynności higienicznych. Do obowiązków opiekuna nie należy wykonywanie czynności medycznych, takie rzeczy jak podawanie zastrzyków czy zmiana opatrunków, należy pozostawić służbom medycznym.

Wsparcie, nie wyręczanie
Podczas opieki nad osobą starszą należy ją wspierać, ale nie wyręczać we wszystkim. Samodzielne wykonywanie różnych czynności daje satysfakcję i poczucie sprawczości, co poprawia samopoczucie. Stymulowanie do aktywności i samodzielności to jedno z głównych zadań osoby wspomagającej.
Jeśli osoba starsza chce i może zadbać o siebie samodzielnie, trzeba jej na to pozwolić. Warto jednak zapewnić rozwiązania, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo (np. uchwyty pomocne w korzystaniu z toalety czy maty antypoślizgowe).

Jak opiekować się osobą starszą leżącą? W takiej sytuacji szczególnie ważne jest dbanie o higienę, ale i zapobieganie odleżynom oraz leczenie już istniejących, a także zapewnienie prywatności i komfortowego otoczenia.

Dobre nawyki żywieniowe
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dieta decyduje o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Jeżeli mamy wpływ na sposób żywienia seniora, warto postarać się, aby miał dostęp do świeżych owoców i warzyw, przygotowywane posiłki powinny być zdrowe, bogate w witaminy i minerały. Dieta osób starszych powinna być lekkostrawna i pełnowartościowa, dostarczać wszystkich składników odżywczych oraz uwzględniać wskazówki, których udzielił lekarz prowadzący lub dietetyk. Dzięki temu także opiekun może zmienić złe nawyki żywieniowe na zdrowsze, korzyści będą obopólne.

Dbaj o swój kręgosłup
Opiekunowie zajmujące się osobami starszymi, bardzo często zapominają o swoim zdrowiu, a przecież, aby pracować, trzeba mieć siłę oraz dobrą kondycję. Choroba przeciążeniowa kręgosłupa to dolegliwość, która dotyka bardzo wielu opiekunów zajmujących się seniorami.

Oczywiście bóle kręgosłupa nie są spowodowane wyłącznie dźwiganiem i podnoszeniem podopiecznych, jednak w ten sposób najłatwiej nabawić się kontuzji. To, dlatego takich czynności nie należy wykonywać w pojedynkę. Gdy podopieczny upadł i akurat nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby nam pomóc, trzeba wiedzieć, jak chwycić seniora, aby nie narazić się na kontuzję - chorego chwytamy pod barki w przysiadzie, następnie przyciskamy go do tułowia i zaczynamy się prostować korzystając z siły mięśni nóg, dopiero wtedy można podjąć próbę przeniesienia go na łóżko.

Zaufanie i szacunek
Niezwykle ważną rzeczą w pracy opiekuna jest zaufanie oraz wzajemny szacunek. Wiele osób popełnia błąd, traktując seniora, jak dziecko, pamiętajmy, że to dorosła osoba, która ma swoje zdanie oraz swoje potrzeby. Ważne jest to, aby podopieczny wiedział, że może polegać na swoim opiekunie niezależnie od sytuacji.
Budowanie więzi i zaufania nie jest łatwe, jednak warto zadbać o to, aby dobrze czuć się w swoim towarzystwie, między innymi dlatego umiejętność swobodnego komunikowania się w języku obcym jest tak istotna.


opr. jk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5