Wybory wójta gminy Kozłowo. Na kogo oddasz swój głos?

2024-04-19 08:00:00(ost. akt: 2024-04-19 19:27:46)
W gminie Kozłowo o fotel wójta powalczą Robert Pergoł i Marek Wolszczak

W gminie Kozłowo o fotel wójta powalczą Robert Pergoł i Marek Wolszczak

Autor zdjęcia: archiwum

W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. W gminie Kozłowo o fotel wójta powalczą Robert Pergoł i Marek Wolszczak.
Podczas głosowania 7 kwietnia żaden z 4 kandydatów w gminie Kozłowo nie uzyskał wymaganego 50% głosów. A to oznacza II turę.

Zmierzą się w niej Robert Pergoł i Marek Wolszczak.

Kogo wyborcy obdarzą swoim zaufaniem? Tego dowiemy się już w poniedziałek, a być może nawet w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Bo liczenie głosów w komisjach wyborczych pójdzie dużo szybciej, gdyż tym razem do zliczenia będą tylko głosy z jednej, a nie z czterech kart wyborczych, jak blisko dwa tygodnie temu (wówczas głosowaliśmy jeszcze na radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich).

Tak jak w pierwszej turze wyborów samorządowych lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Aby oddać ważny głos, trzeba postawić jeden znak X w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chce się zagłosować.

Nieważny będzie głos wyborcy, który nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wyborca musi wrzucić ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od tego.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5