Robert Pergoł: Gmina Kozłowo może funkcjonować lepiej

2024-04-17 16:30:00(ost. akt: 2024-04-17 12:14:51)
Wierzę, że razem doprowadzimy do potrzebnych i korzystnych zmian w naszej gminie — mówi Robert Pergoł, kandydat na wójta gminy Kozłowo

Wierzę, że razem doprowadzimy do potrzebnych i korzystnych zmian w naszej gminie — mówi Robert Pergoł, kandydat na wójta gminy Kozłowo

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

O tym dlaczego zdecydował się kandydować w wyborach wójta gminy Kozłowo oraz planowanych zmianach w gminie rozmawiamy z Robertem Pergołem - kandydatem na wójta gminy Kozłowo.
— Zacznijmy od początku - kim jest Robert Pergoł?
— Robert Pergoł to przede wszystkim młody i dynamiczny człowiek. Osoba, która cały czas się rozwija i z podniesioną głową patrzy w przyszłość. To człowiek, który chce żyć i pracować w nowoczesnej i dobrze zarządzanej gminie oraz empatycznym środowisku.
Robert Pergoł to także rolnik i przedsiębiorca. Urodził się i całe swoje życie spędził w Niedanowie w Gminie Kozłowo. To tutaj od najmłodszych lat pracował w gospodarstwie rolnym swoich rodziców – Ewy i Romana.
Ukończyłem Szkołę Podstawową w Zaborowie, Gimnazjum w Kozłowie, Technikum Handlowe w Działdowie a następnie studia wyższe na kierunku Gospodarka Przestrzenna Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. Kierunek, który łączy wiele dziedzin wiedzy - między innymi geografię, ekonomię, urbanistykę, planowanie przestrzenne oraz zarządzanie - wszystko to, co potrzebne jest do zarządzania samorządem, na przykład gminą. W tym ostatnim przyda się również doświadczenie, które zdobyłem prowadząc swoją firmę oraz gospodarstwo rolne. Działam również aktywnie jako przedstawiciel z Gminy Kozłowo w Izbach Rolniczych województwa warmińsko-mazurskiego. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci.

— Dlaczego zdecydował się Pan kandydować w wyborach wójta gminy Kozłowo?
— Do kandydowania na wójta gminy Kozłowo skłoniło mnie wiele czynników. Są to przede wszystkim zaniedbania w zarządzaniu podstawowymi aspektami gminy. Obecne władze niestety od dłuższego czasu nie słuchają i nie czują podstawowych potrzeb mieszkańców naszej gminy. W ostatnim czasie ignorując przesłane przez Izby Rolnicze zalecenia - wójt, sekretarz i rada gminy wprowadziła drastyczne wzrosty w podatku rolnym. Podstawowa wiedza wystarczy aby orientować się, iż branża rolnicza, czy transportowa przeżywa najwyższy kryzys od lat. Jak typowo rolnicza gmina może w tym trudnym czasie nakładać na mieszkańców dodatkowo tak duży procentowo wzrost podatków? W mojej ocenie jest to niedorzeczne i irracjonalne.
Odnoszę wrażenie, że niektórzy mieszkańcy naszej gminy przyzwyczaili się do marazmu oraz bylejakości i nawet nie mają świadomości, że w wielu obszarach nasza gmina może funkcjonować o wiele lepiej. Wójt i sekretarz potrafią chwalić się w mediach placami zabaw, na których w rzeczywistości jest błoto, nieskoszona trawa oraz przestarzałe, wątpliwej jakości akcesoria.
Rozczarowująca jest również ilość pozyskiwanych środków z dotacji. W ostatnich latach zdarzały się nabory na różne dofinansowania, nawet w wysokości 100%, w których Gmina Kozłowo nawet nie złożyła wniosku o pozyskanie środków.
To, co chyba najbardziej irytuje mieszkańców to fakt, że faktyczną władzę sprawuje nie wójt a obecny sekretarz gminy, człowiek który swego czasu miał postawione zarzuty korupcyjne, musiał zrzec się mandatu wójta, po czym nastąpiły nowe wybory. Wielu obecnych pracowników gminy przyznaje to nieoficjalnie, ale boją się o tym mówić ze względu na obawę o swoje stanowiska.
Wierzę, że razem doprowadzimy do potrzebnych i korzystnych zmian w naszej gminie. Obszary do natychmiastowej poprawy to przede wszystkim opieka medyczna, niskie podatki dostosowane do zamożności mieszkańców gminy, efektywna modernizacja sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i drogowej oraz wiele innych, które wyszczególnię w dalszej części naszej rozmowy. Obecny wójt na koniec swojej ewentualnej kadencji miałby 70 lat, trzeba się zastanowić czy w tym wieku na pewno będzie w stanie efektywnie zarządzać gminą.

⁠— Co chciałby Pan zmienić w gminie Kozłowo?
— Zmian do wprowadzenia w gminie jest bardzo wiele, nie sposób ich wymienić w jednym wywiadzie. Priorytetem jest odtworzenie funkcjonalności Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kozłowie oraz Szkotowie, a także stworzenie w nim własnego gminnego centrum rehabilitacji. Chciałbym również, aby dla osób starszych i niepełnosprawnych był zapewniony bezpłatny gminny transport do tych ośrodków. Dostęp do podstawowej opieki medycznej i zdrowie mieszkańców to dla mnie kwestie najważniejsze.
Kolejnym aspektem jest zrewitalizowanie wielu przestrzeni wokół bloków – place zabaw, chodniki, drogi dojazdowe, ławki, tereny zielone. Istnieje również wiele niedokończonych inwestycji, jak chociażby wodociąg do miejscowości Rogóż, które czekają na dokończenie już kilka lat, a obecny włodarz wydaje się, że o nich zapomniał. Tempo wielu inwestycji wodociągowych, kanalizacyjnych i drogowych musi być dużo szybsze.
Niewystarczająca jest dziś również ilość pozyskiwanych środków zewnętrznych. W czasie dobiegającej końca kadencji obecnego wójta było wiele naborów na dotacje czy to w ministerstwach czy urzędzie marszałkowskim, w których Gmina Kozłowo nawet nie składała wniosków, a zdarzały się nabory, gdzie niektóre zadania były dofinansowane nawet w wysokości 100% kosztów zadania.
Chciałbym również pobudzić społeczeństwo do wspólnego spędzania czasu, do częstszych spotkań, powrócić do wielu tradycji np. organizacji minimum dwa razy w roku w każdej miejscowości pikników i turniejów rodzinnych. Chcę sprawić, aby mieszkańcy mogli miło spędzić czas częściej niż tylko na dożynkach gminnych.
Po spotkaniach i odbytych rozmowach przed pierwszą turą z rodzicami naszych najmłodszych pociech, chciałbym również podczas mojej pierwszej kadencji pobudować żłobek i przedszkole w miejscowości Kozłowo. Od wielu mieszkańców otrzymałem wiele pytań odnośnie budowy mieszkań na wynajem, tu pojawia się możliwość przystąpienia do programu budowy mieszkań na wynajem w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej.

— W swoim programie wyborczym mówi Pan m.in. o zwiększeniu dostępności do podstawowej opieki medycznej - w jaki sposób chciałby Pan to osiągnąć?
— W tym obszarze nastąpiło wybitne zaniedbanie ze strony obecnych władz. Ochrona zdrowia to zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jedno z podstawowych zadań własnych gminy. Funkcjonalność Gminnego Ośrodka Zdrowia praktycznie przestała istnieć, a obiekty zostały sprzedane. Nie istnieje możliwość podstawowej rehabilitacji na terenie gminy a mieszkańcy muszą jej szukać w ościennych Nidzicy i Działdowie, gdzie z kolei ciężko się dostać ze względu na bardzo długie kolejki. Odnośnie kolejek to jest również charakterystyczny element naszego ośrodka zdrowia. By dostać się do lekarza podstawowej opieki medycznej pacjenci często muszą wstawać w środku nocy, aby tę kolejkę zająć. Nie wyobrażam sobie, aby taka sytuacja trwała w momencie, gdy zostanę Wójtem Gminy Kozłowo. Funkcjonalność Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kozłowie oraz Szkotowie zostanie przywrócona. Dodatkowo będę inicjatorem utworzenia dedykowanego Gminnego Ośrodka Rehabilitacji. Jestem już po rozmowach z renomowanymi fizjoterapeutami z Nidzicy i Działdowa, którzy są bardzo otwarci i zainteresowani taką współpracą. W gminnym ośrodku zdrowia dyżury pełniliby również specjaliści z zakresu stomatologii czy pediatrii dziecięcej. Dla osób starszych i niepełnosprawnych zapewnimy nieodpłatny transport do ośrodka zdrowia, a także możliwość zdalnej rejestracji na konkretną godzinę, tak aby nie było potrzeby spędzania długich godzin w kolejkach.

— Gmina Kozłowo boryka się z problemami wodno-kanalizacyjnymi, czy ma Pan pomysł jak to zmienić?
— W gminie co prawda są prowadzone inwestycje w stacje uzdatniania wody, ale jest to wysoce nieefektywne działanie, skoro buduje się nowe stacje uzdatniania wody w Szkotowie i Kozłowie, a nie wymienia się starych rur azbestowych. Jeśli ich nie wymienimy – woda do mieszkańców i tak dotrze brudna i bardzo często skażona zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Dla mnie to oczywiste, że aby modernizacja wodociągów była efektywna, musi być przeprowadzana kompleksowo, czyli wraz z wymianą rur na nowe. Nie mówiąc już o tym, iż w XXI wieku mamy w gminie wsie, gdzie wodociąg nigdy nie dotarł, a mieszkańcy tych miejscowości korzystają ze studni, tak jak chociażby we wspomnianym wcześniej Rogożu. Większe miejscowości, do których nigdy nie dotarł wodociąg to chociażby Pielgrzymowo i Zaborowo. W tym zakresie powstało wiele zaniedbań, które jak najszybciej zechcę naprawić.

— W jaki sposób chciałby Pan wzmocnić potencjał turystyczny gminy?
— Kompletnie niewykorzystane są obszary wokół jezior Szkotowskiego i Kownatki. Promocja tych regionów praktycznie nie istnieje. Korzyści mają tylko prywatni inwestorzy, którym często działki gminne są sprzedawane lub dzierżawione. W żaden sposób niewykorzystany jest również potencjał wędkarski tych jezior. Aktualnie największy pożytek mają niestety kłusownicy i zarządca jezior – Gospodarstwo Rybne Swaderki, które w ocenie wielu mieszkańców, znacznie więcej odławia ryb, niż zarybia jeziora. Należy sprawdzić ten stan rzeczy i przeprowadzić rozmowy z zarządcą jezior odnośnie ustanowienia na przykład łowisk specjalnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze jeziora nie różniły się od tych w Szwecji czy Finlandii, gdzie złapanie ponad metrowego szczupaka jest codziennością. Dołożę wszelkich starań, aby ten stan rzeczy mocno się zmienił. Tereny wokół jezior są kompletnie zaniedbane i zaśmiecone, a absurdem z mojej perspektywy była zorganizowana w ostatnim czasie akcja zbierania śmieci wokół jezior przez pracowników gminy. Jak pracownicy gminy mogą się zajmować zbieraniem śmieci, zamiast wykonywać swoje gminne obowiązki? Zdaję sobie sprawę, że kilkuletnich zaniedbań nie jesteśmy w stanie naprawić w kilka dni, ale już w ciągu całej kadencji jak najbardziej.
O tym, jak bardzo zaniedbana jest kwestia promocji walorów turystycznych gminy niech świadczy ostatnia publikacja na oficjalnej gminnej stronie internetowej w dziale turystyka i promocja, która jest datowana na, uwaga... 2020 rok!

— W swoim programie wyborczym mówił Pan o likwidacji stanowiska zastępcy wójta - dlaczego?
— W mojej ocenie stanowisko zastępcy wójta w tak małej gminie jak Kozłowo jest zbędne. Likwidacja tego stanowiska pozwoliłaby wprowadzić oszczędności, które można będzie przekazać na inne, o wiele bardziej potrzebne cele. Przez jakiś czas nie było tego stanowiska, niestety obecni włodarze w pewnym stopniu powiedziałbym uwłaszczyli naszą gminę.
Występuje szeroka wymienność stanowisk oraz nepotyzm. Aby wyeliminować potencjalny konflikt stanowiskowy, nastąpiła wymiana – dyrektor Szkoły Podstawowej w Kozłowie objęła stanowisko zastępcy wójta, a żona aktualnego sekretarza gminy została powołana na stanowisko dyrektora tej samej szkoły podstawowej w Kozłowie, w której dyrektorem była obecna pani zastępca wójta. Na takie kolesiostwo i marnotrawienie pieniędzy z naszych podatków, na sztucznie utworzone etaty nie ma mojej i mieszkańców zgody.

Obrazek w tresci


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5