Burzliwie i emocjonalnie w szkole w Gwiździnach. Rodzice i inni mieszkańcy zdecydowanie przeciwni jakimkolwiek przekształceniom szkoły

2019-10-24 23:23:30(ost. akt: 2019-10-24 23:31:18)
Publiczność spotkania w gwiździńskiej szkole

Publiczność spotkania w gwiździńskiej szkole

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Pod dachem Szkoły Podstawowej w Gwiżdzinach doszło do emocjonującego spotkania władz gminy Nowe Miasto z rodzicami uczniów i mieszkańcami wsi nie związanymi na co dzień ze szkołą. Głównym tematem zebrania była przyszłość gwiździńskiej placówki.
Od razu, na początku spotkania, wójt Tomasz Waruszewski przedstawił zebranym (około 70 osobom) alternatywę przekształcenia szkoły w placówkę społeczną lub pozostawienie szkoły z klasami 1-3 plus oddział przedszkolny.

Gospodarz gminy argumentował, że takie posunięcie jest niezbędne w związku z lawinowo rosnącymi kosztami utrzymania podstawówki i spadającą populacją dzieci, których w Gwiździnach przybywa rocznie tylko około 10. Wójt mówił, że przy dochodach rocznych gminy wynoszących 3,5 miliona złotych, 3 miliony pochłania oświata, bowiem subwencja państwowa spływająca do gmin jest niedoszacowana.

Obecnie w gwiździńskiej placówce uczy się 69 uczniów głównie z Gwiździn.
Plany władz gminy wyraźnie nie spodobały się obecnym na zebranym na szkolnym holu. Padały słowa ostrej krytyki pomysłu, także sporo gorzkich słów skierowano do wójta i obecnych na spotkaniu radnych. Rodzice uczniów oraz nauczyciele placówki próbowali używać wielu argumentów za pozostawieniem szkoły w dotychczasowej formie.

Ewentualne przekształcenie szkoły w społeczną, cały ciężar funkcjonowania spadłby na barki rodziców, którzy powinni założyć stowarzyszenie. Mówili, że z subwencji nie da się utrzymać szkoły. — Skąd wziąć fundusze na pozostałe opłaty — pytali.
Nie było przy tym, wśród zgromadzonych, żadnych chętnych do założenia i poprowadzenia takiego stowarzyszenia.

Jako przykład dobrego funkcjonowania szkoły społecznej, radny Grzegorz Turulski, próbował podać SSP w Tylicach, którą przekształcono w 2014 roku. To również nie docierało do emocjonalnie nastawionej grupy rodziców i innych mieszkańców wsi.

Sporo wiedzy na temat codzienności szkoły społecznej przekazała jedna z nauczycielek pracująca w Słupie (parafia Boleszyn). Jej relacja nie napawała optymizmem. Zebranie nie zakończyło się jakimkolwiek porozumieniem, chociaż było to tylko spotkanie informacyjne. Zapowiedziano, że odbędzie się kolejne, ale już w węższym gronie...
Warto też wspomnieć, że podobne rozwiązania władze nowomiejskiej gminy planują wprowadzić w Radomnie i Skarlinie.

Wójt Tomasz Waruszewski i radni na spotkaniu

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Luk #2810089 | 185.144.*.* 26 paź 2019 18:05

  Nie pan wójt te szkoły otwierał i budował, a do zamknięcia pierwszy. Tyle, że wiecznie wójtem nie będzie, radni też są wybierani przez ludzi, więc niech o tym pamiętają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Śmieszne #2809810 | 178.213.*.* 25 paź 2019 22:45

  Media 3 władza a komentarza nie można ocenić śmiechu warte

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Radomniak #2809374 | 82.145.*.* 25 paź 2019 09:28

  Szczerze to już dawno szkoła w radomnie powinna być zamknięta. Tylko nauczyciele tam teraz się boją bo mogą stracić pracę. I co też ważne będą chyba zatrudniani na umowę o pracę zwykłą i będą musieli 40 godz. Tygodniowo pracować. Dla tych osób z nauczycieli z Radomna to dobrze bo może lepiej zaczną uczyć dzieci jeżeli będą się obawiać o własne stołki!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Michu #2809276 | 37.47.*.* 24 paź 2019 23:55

   Tylice zrobili spoleczna szkola i zyja.Zle sie nie dzieje,dzieci ucza sie jak uczyly,kuratorium oswiaty trzyma nad wszystkim kontrole i jest wszystko dobrze.W Tylicach na spotkaniach,ktore dotyczyly losow szkoly tez bylo burzliwie a i tak wtedy w Tylicach bylo wiecej dzieci niz w Gwizdzinach to niech ciesza sie,ze dopiero teraz i na nich przyszedl kres.Buntuja sie bo sie boja i sa leniwi!W Tylicach rodzice zakasali rekawy i wspolnymi silami dzialaja.Tylko poobrazani nauczyciele odeszli bo juz nie bylo by wyplat takich jak kiedys.Teraz sama nowa kadra(oprocz 2nauczycielek)i bez ukladow wszystko sprawnie dziala.

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5