Radomno: wieś na szlaku św. Jakuba.

2010-09-09 11:30:01(ost. akt: 2013-07-15 11:04:37)
45-metrowa wieża kościoła góruje nad wsią

45-metrowa wieża kościoła góruje nad wsią

Autor zdjęcia: Katarzyna Ochocka

Droga św. Jakuba jest szlakiem pielgrzymkowym prowadzącym do katedry w Hiszpanii, gdzie ma znajdować się ciało ciało św. Jakuba Apostoła. Takich tras w całej Europie jest kilkadziesiąt. Jedna z nich, o nazwie "Camino Polaco" ("Droga Polska"), przechodzi przez województwo warmińsko-mazurskie. W tym przez uroczą wieś Radomno.
Miejscowość położona jest tuż nad malowniczym jeziorem o tej samej nazwie. Mieszkańcy Radomna mogą pochwalić się pięknym kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tę neogotycką świątynię można dostrzec z daleka, gdyż jej wieża sięga prawie 45 metrów.

Cegły ze spalonego klasztoru w Łąkach wykorzystano w Radomnie
Obecny kościół w pierwszych latach XX wieku postawiono w miejscu, gdzie wcześniej uległ zniszczeniu mały drewniany kościółek. Inicjatorem budowy był ówczesny proboszcz, ks. Jan Batke. Rozpoczął on działania ku budowie kościoła od kupna cegieł po spalonym klasztorze w Łąkach Bratiańskich leżących obok Nowego Miasta Lubawskiego.

Profesor z Dusseldorfu upiększył świątynię
Wnętrze kościoła zachwyca masywnymi ławkami z początku XX wieku. Po przekroczeniu progu świątyni, uwagę zwracają polichromie na ścianach oraz piękne witraże w otworach okiennych przedstawiające figury świętych. Autorem tych prac, wyróżniających się dużą starannością wykonania, jest profesor Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie — Józef Hubert.

Ołtarz pochodzi z drewnianego kościółka
Ołtarz główny z okresu wczesnego baroku mierzy 7 metrów, jest drewniany i polichromowany. Zdobią go obrazy umieszczone w drugiej i trzeciej kondygnacji, przedstawiające Ukrzyżowanie Chrystusa oraz koronację św. Katarzyny. Oba malunki pochodzą z XVII wieku. W retabulum ołtarza swoim pięknem cieszy oczy współczesna figura Serca Jezusowego. Ciekawostką jest, że prawdopodobnie ołtarz główny, wraz z dwoma bocznymi, pochodzi ze zniszczonego wcześniej kościółka drewnianego w Radomnie.

Barokowy konfesjonał z klasztoru łąkowskiego
Aby ujrzeć zachwycające organy z okresu neobaroku wystarczy się odwrócić i spojrzeć w górę. Usytuowany na chórze muzycznym nad głównym wejściem, instrument zachwyca wielkością i piękną drewnianą oprawą.
Tajemniczej magii dodaje kościołowi barokowy konfesjonał z XVIII wieku, pochodzący z wspomnianego wcześniej, spalonego klasztoru w Łąkach Bratiańskich. Ze świątyni w Jamielniku (gmina Nowe Miasto Lubawskie) sprowadzone zostały dwie kamienne kropielnice imponującej wielkości.
W kościele z pierwszej połowy XVII wieku zachował się drewniany polichromowany krucyfiks, natomiast z początku XVIII wieku chrzcielnica z tego samego materiału. Warto również obejrzeć znajdujący się na wieży dzwon barokowy z 1659 roku.
Jeszcze w XVIII wieku obok kościoła znajdował się cmentarz. Teraz pozostała po nim tylko odnowiona tablica nagrobkowa rodziny Chmielewskich z 1850 roku.

Obecny proboszcz unowocześnia świątynię
Od ponad 20 lat parafią w Radomnie opiekuje się ks. kan. Zygmunt Leyk, który przy pomocy parafian i unijnych środków stara się pielęgnować kościół.
Będąc w Radomnie oprócz delektowania się ciszą i spokojem, oraz jeziorem przylegającym do miejscowości, nie można nie zwiedzić świątyni. Atmosfera zadumy i refleksji, która panuje wewnątrz kościoła, sprzyja poczuciu wyjątkowości tego Domu Bożego.
Katarzyna OchockaKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ateista #116373 | 77.115.*.* 23 lis 2010 02:24

    Leyk nie straszył ,jesli płacimy składki to coś można odzyskać dla nas mieszkańców Radomna.Moloch unijny przetrawił by te środki na bonusy dla eurokratów.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. vic #57831 | 83.9.*.* 19 wrz 2010 20:57

    " MOŻNA PIELĘGNOWAĆ KOŚCIÓŁ ", JAK SIĘ WYDOIŁO UNIĘ NA STO DWADZIEŚCIA OSIEM TYSIĘCY ZŁ.(128 644 tyś. z Programu Obszarów Wiejskich ). A JESZCZE NIEDAWNO STRASZONO OWIECZKI UNIĄ JAKO DZIEŁEM SZATANA.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5