W Sorkwitach pokażą film o Rzezi Wołyńskiej

2023-11-25 10:15:15(ost. akt: 2023-11-25 10:31:36)

Autor zdjęcia: materiały Organizatora

25 listopada o godzinie 18:00 w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury. w Sorkwitach będzie można obejrzeć polsko-ukraiński film poświęcony Rzezi Wołyńskiej.
Pokaz jest realizowany w ramach projektu pt. "Pogłębianie dialogu polsko-ukraińskiego" Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie oraz Instytutu Mieroszewskiego. - Jest to inicjatywa mająca na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i współpracy między naszymi narodami, szczególnie ważna w obecnych czasach - mówi Maciej Kowalczyk ze Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie. Współorganizatorem pokazu jest samorządowa instytucja kultury - Gminny Ośrodek Kultury w Sorkwitach.

Film "Sad dziadka" jest pierwszym dziełem kinematograficznym poruszającym temat Rzezi Wołyńskiej, stworzonym wspólnie przez polskich i ukraińskich twórców. - Jesteśmy przekonani, że ten film stanowi ważny krok w budowaniu dialogu i zrozumienia między naszymi społeczeństwami. Pokaz tego filmu w Sorkwitach, których okolice zamieszkują potomkowie Ukraińców przesiedlonych tutaj w Akcji Wisła w 1947 roku ma szczególne znaczenie - informuje Kowalczyk.

Po projekcji odbędzie spotkanie z bohaterką filmu Karoliną Romanowską Adamiec, która jest także prezeską Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie.

red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5