Mural w hołdzie dla Anny Puławskiej

2023-08-25 12:30:30(ost. akt: 2023-08-25 14:14:20)

Autor zdjęcia: print screen Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych

Medale przez nią zdobyte ciężko jest policzyć. W sportowym świecie chwałę przynosi nie tylko Polsce, ale również dla Mrągowa, z którego pochodzi. Teraz mieszkańcy miasta postanowili upamiętnić Annę Puławską barwnym muralem.
Obraz przedstawiający kajakarkę powstał w Mrągowie na Osiedlu Grunwaldzkim 17. To właśnie tutaj dorastała wicemistrzyni olimpijska i brązowa medalistka IO w Tokio. Z inicjatywą wyszli mieszkańcy, którzy zgłosili projekt do realizacji w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Agnieszka Jankowska w rozmowie z miejskim portalem Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych zdradziła, że pomysł narodziła się w mrągowskich strefach kibica podczas kibicowania zawodniczce startującej w olimpiadzie. - To forma podziękowania Ani za to wszystko co robi, jak nas reprezentuje. To również zachęta dla młodzieży do dążenia do realizacji swoich marzeń i osiągania celów - dodała pomysłodawczyni.

Twórcą zdobiącego szczyt budynku obrazu jest mrągowianka Kamila Lipka, którą w pracy wsparły koleżanki - Janka i Julia. - Projekt był całkiem przyjemny do malowania, bo jest to projekt realistyczny, a w takich się najbardziej odnajduję. Jednak nawierzchnia była niesprzyjająca. Jest to kornik i trzeba użyć więcej siły fizycznej, żeby farba weszła we wszystkie dziurki. Pogoda też niekoniecznie sprzyjała, ale dałyśmy sobie radę. Przy okazji mogłyśmy codziennie oglądać wschody słońca, ponieważ prace zaczynałyśmy bardzo wcześnie - opowiedziała Kamila Lipka dla Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych. Malowidło zajmuje ok. 150 metrów kwadratowych.

A jak do tej inicjatywy podchodzi sama zainteresowana? - Uważam, że jest to bardzo fajny pomysł. Nie ukrywam że jestem wzruszona z jego realizacji i że znajdzie się on na moim bloku, gdzie się wychowałam, gdzie zaczęła się moja sportowa kajakowa przygoda - powiedziała w rozmowie z redakcją Kuriera Mrągowskiego Anna Puławska. - Jest mi niezmiernie miło i jestem wdzięczna, że otaczam się tak wspaniałymi ludźmi, że moja rodzina również ma tyle wspaniałych osób wokół siebie, które doprowadziły do realizacji tak wielkiego projektu. Już nie mogę się doczekać aż ujrzę całość na żywo i na pewno wyleją się łzy szczęścia i wdzięczności. Jeszcze raz dziękuję i uważam, że jest to zwieńczenie moich trudów i nagroda za wyniki sportowe które osiągnęłam - dodała kajakarka.

Oficjalne "otwarcie" muralu odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia o godz. 16.00.

Zawodniczka przebywa obecnie w niemieckim Duisburgu, gdzie trwają kajakarskie Mistrzostwa Świata. Jeszcze dziś, 25 sierpnia o godz. 18.17 Puławska wraz z m.in. drugą mrągowianką Dominiką Putto wystartują w finałowym biegu K4 500m. Stawką są nie tylko mistrzowskie medale i tytuły, ale również kwalifikacja olimpijska na IO Paryż 2024.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5