CZYTAM, BO LUBIĘ: Jędrzej Pasierski - "Gniazdo"

2022-04-17 09:00:00(ost. akt: 2022-04-15 08:58:35)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, powraca z piątym tomem serii o komisarz Ninie Warwiłow. Tym razem morderstwo w odciętym od świata ośrodku na szczycie omijanej przez turystów, oddalonej od cywilizacji i otoczonej ze wszystkich stron lasem - górze Kosoń
Komisarz Nina Warwiłow przyjęła propozycję nadkomisarza Michała Karpiuka i zdecydowała się na przeprowadzkę do Beskidu Niskiego, jednak nie tak wyobrażała sobie swoje nowe życie. Lokalne układy i znajomości, irytujący zakompleksiony prokurator czy też zwykła zazdrość o dotychczasowe dokonania i fakt, że jest kobietą, komplikowały najprostsze czynności służbowe. Tęskniła za Warszawą, jej hałasem i trybem życia, który tam prowadziła. Potrzebowała urlopu. Aby uciec od tego wszystkiego co ją przytłaczało, postanowiła ostatni dzień pracy przed urlopem poświęcić na wyjaśnienie powodów wyrzucenia przez Gabriela Koniarskiego gości z nowopowstałego ośrodka.

Nie zważając na warunki atmosferyczne udała się do Gniazda, tak nazywał się ten ośrodek wybudowany na szczycie góry. Zastała tam rodzinę Koniarskich - jedną z bogatszych rodzin w okolicy Gorlic, potomków „naftowego króla” - zaproszonych na kolację wigilijną. A tuż po jej przybyciu okazało się, że w pensjonacie popełniono morderstwo. Nina Warwiłow podejmuje śledztwo. Ponieważ śnieżyca odcięła Gniazdo od świata na najbliższe dni, Warwiłow nie mogła liczyć na wsparcie techników czy informacje z policyjnych baz danych. Nina musiała zaufać logice. Jej narzędziem w tym śledztwie były słowa, opierała się tylko na obserwacji i rozmowach.  Postanowiła uważnie wsłuchać się w to, co podejrzani mają do powiedzenia, spróbować wychwycić wzajemne zaprzeczenia, kłamstwa i niedomówienia, a następnie opracować genogram, który pozwoli jej odkryć mordercę.

Pasierski dba o to, by w cyklu o Ninie Warwiłow zawsze było coś nowego i zaskakującego. Czytając tę książkę, czuje się pewien niepokój i zaciekawienie. Już od pierwszych rozdziałów przeczuwamy, że stanie się coś złego, a atmosferę grozy potęguje jeszcze brak łączności ze światem i szalejąca śnieżyca, odcinająca drogę powrotną do cywilizacji.

Polecam.
Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller

fot. BM Mrągowo

WYIMEK:
Atmosferę grozy potęguje jeszcze brak łączności ze światem i szalejąca śnieżyca

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5