Ruska Wieś nie jest ruska

2022-03-26 15:00:00(ost. akt: 2022-03-26 10:53:07)
Ruska Wieś pod Ełkiem. Pod Mrągowem nie doszło do takich "ekscesów"

Ruska Wieś pod Ełkiem. Pod Mrągowem nie doszło do takich "ekscesów"

Autor zdjęcia: Kamil Michał Wysocki/FB

Bojkot Rosji z powodu konfliktu na Ukrainie ma różne oblicza. Niedawno ktoś zamazał pierwszy człon nazwy wsi na tablicy w Ruskiej Wsi w powiecie ełckim. A jak się z tą nazwą żyje obecnie mieszkańcom podmrągowskiej osady?
Coraz więcej podmiotów, firm, instytucji bojkotuje m.in. towary produkowane w Rosji i na Białorusi. Coraz częściej słyszy się jednak o nietypowych sytuacjach, jak np. zmiany nazwy pierogów z "ruskich" na "ukraińskie" w restauracyjnym menu. O krok dalej poszedł "bojownik", który zamazał na tablicy z nawą Ruska Wieś pierwszy człon. Chodzi w tym przypadku o miejscowość w powiecie ełckim.

Takich Ruskich Wsi w województwie warmińsko-mazurskim jest kilka. Jedna z nich znajduje się na obszarze gminy Mrągowo. Ta w powiecie ełckim została założona w 1376 roku przez Rusinów - historycznych Słowian, z których wyewoluowały narody: rosyjski, białoruski i ukraiński. Jednak podmrągowska miejscowość z Rusinami nie ma już nic wspólnego. Pierwsza wzmianka o niej pojawia się w roku 1376 roku. Wtedy to Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Winrich von Kniprode nadał Klausowi Schonawowi osiem włók jako dobra służebne, "przy moście w Ruszken". Nazwa została zaczerpnięta od pobliskiego jeziora, nazywanego jeszcze w 1422 roku Ruske. To była spuścizna pruskiej tradycji - słowo "ruskis" oznaczało po prostu jezioro. Niektóre źródła podają, że wcześniej w tym miejscu mogła istnieć osada o nazwie Ruskaym. W języku pruskim "rusys" oznaczało dół, dolinę. Dopiero na przełomie XIV i XV wieku komtur bałgijski Ulrich von Jungingen przekazał sołtysowi Jacobowi Medebaumowi 60 włók, w których było sześć włók wolnych dla sołtysa i zobowiązał do założenia wsi czynszowej na prawie chełmińskim. Wieś miała nazywać się Meybaum. Nazwa ta jednak nie utrzymała się długo. Już w roku 1437 w użyciu była kolejna - Reuschendorf. Pojawia się ona m.in. w spisie czynszowym z 1459 roku i oznacza... Ruską Wieś. Te informacje potwierdza znany mrągowski regionalista Robert Wróbel. - Jak widać z Rusinami, a tym bardziej z Rosją miejscowość nie ma nic wspólnego - podkreśla.

Wójt Gminy Mrągowo również jest zdania, że nazwa nie powinna być w żaden sposób zmieniana. - Ostatnio się zastanawiałem kiedy padnie pierwsze pytanie o tę nazwę. Myślałem, że dostanę je od mieszkańców, a tu proszę - padło z ust dziennikarza - śmieje się Piotr Piercewicz. - Jeżeli ktoś jednak poważnie wywoła temat zmiany nazwy, to my jesteśmy temu przeciwni. Wieś nosi tę nazwę od lat. Ma przez to swoją kulturę, tożsamość. Absolutnie nie chcemy podejmować tak daleko idących działań. Rozumiem pomniki rosyjskie czy tablice pamiątkowe, które były usuwane wcześniej, ale co do zmiany nazwy miejscowości jestem absolutnie przeciwny. Zresztą nie mieliśmy żadnych zapytań w tym temacie.

Sami mieszkańcy z dużym dystansem podchodzą do łączenia nazwy miejscowości z aktualnym konfliktem na Ukrainie. - Żyjemy normalnie, swoim życiem. Owszem, z obawami patrzymy na to co się dzieje, ale co to ma wspólnego z naszą nazwą. Przecież wcześniej tu byli Prusowie, potem Niemcy, a teraz my. Ta wieś jest tak ruska, jak grecka jest ryba po grecku - śmieje się jeden z nich. - To głupota z tą nazwą. Mam tylko nadzieję, że ludzie nie dadzą się zwariować. Funkcjonuje u nas we wsi spora agroturystyka i mam nadzieję, że turyści nie zrezygnują z letniego przyjazdu z powodu nazwy - dodaje drugi.

Co ciekawe w gminie Mrągowo oprócz Ruskiej Wsi znajduje się też Polska Wieś.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5