CZYTAM, BO LUBIĘ: Lidia Maksymowicz, Paolo Rodari - „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”
2022-03-22 07:00:00(ost. akt: 2022-03-22 06:56:02)
W maju 2021 roku papież Franciszek pocałował starszą kobietę w numer obozowy widniejący na ręce. Ta kobieta to Lidia Maksymowicz, która jako trzylatka trafiła w ręce Mengelego, a dziś opowiada swoją historię w książce „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”
Jesienią 1943 roku Luda jako trzylatka trafiła do Auschwitz-Birkenau wraz z mamą, dziadkami i przybranym bratem. Została wywieziona z Białorusi, gdzie jej rodzina była zaangażowana w pomoc partyzantom. Trafiła na blok dziecięcy, a tu najmłodsi więźniowie wykorzystywani byli do eksperymentów medycznych doktora Mengele.
Po wyzwoleniu obozu pięcioletnia wówczas Luda została adoptowana przez polską rodzinę i stała się Lidią. Lidia miała problemy z zaaklimatyzowaniem się, codziennymi czynnościami, z jedzeniem. Numer wytatuowany na ręku zaklejała plastrem żeby ludzie nie pytali, żeby nie musiała nic tłumaczyć, a 70 lat później wyblakły już numer 70072 całuje papież Franciszek.
Cały czas tęskniła za swoją matką, pamiętała jej głos, uśmiech. Wiele lat później okaże się, że jej matka żyje – mieszka w dalekiej Rosji i nigdy nie przestała szukać swojej córki. Jak dalej potoczyły się losy kobiet, musicie dowiedzieć się sami.
Książka jest biografią, historią życia Lidii Maksymowicz, a przede wszystkim dzieciństwa, które zostało jej odebrane przez piekło obozu koncentracyjnego. Trafiła do świata pełnego terroru, głodu, chorób, śmierci. Jest jednym z nielicznych najmłodszych dzieci, które przeżyły piekło stworzone przez ludzi. Do dziś czuje strach gdy słyszy szczekanie psa, w restauracji chce w serwetkę chować resztki jedzenia, pamięta przenikliwy i zimny wzrok swojego oprawcy i jego eksperymenty.
Książka nakłania do refleksji, nad wartościami, które nas otaczają. Podejmuje ważne tematy wolności, nadziei, rodziny, przebaczenia, pamięci.
Książka nakłania do refleksji, nad wartościami, które nas otaczają. Podejmuje ważne tematy wolności, nadziei, rodziny, przebaczenia, pamięci.
Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.
Anida Keller
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez