Ścieżka połączy dwie gminy

2021-12-07 20:00:00(ost. akt: 2021-12-08 06:35:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dobra wiadomość dla turystów i mieszkańców. W 2022 roku powstanie ścieżka rowerowa, która połączy dwa sąsiadujące ze sobą samorządy - gminę Mrągowo i gminę Piecki.
Głównym liderem projektu jest Gmina Piecki, która realizuje ten projekt razem z Gminą Mrągowo oraz Nadleśnictwem Strzałowo i Nadleśnictwem Mrągowo.

Realizacja podzielona została pomiędzy partnerów – Gmina Mrągowo realizować będzie inwestycję na swoim terenie - od Nikutowa do osady Kromnice w porozumieniu z Nadleśnictwem Mrągowo. Gmina Piecki odpowiada za realizację dłuższego odcinka od Kromnic, przez Piecki do Krutynia, w porozumieniu z dwoma Nadleśnictwami.

Inwestycja na mrągowskim odcinku rozpocznie się już wkrótce. Pod koniec listopada wójt Piotr Piercewicz podpisał umowę z wykonawcą – spółką „Żwirek” z Brejdyn, reprezentowaną przez Adama Skwiota. Wartość inwestycji na terenie Gminy Mrągowo to blisko 1,3 mln zł, z czego 85% tej kwoty stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2022.

Gmina Piecki jest obecnie na etapie wyboru wykonawcy swojego odcinka. Cała inwestycja ma być gotowa do końca listopada przyszłego roku.
– Sama realizacja tego projektu to wynik świetnej współpracy pomiędzy oboma samorządami. Już na początku bieżącej kadencji Wójt Gminy Piecki Agnieszka Kurczewska zainicjowała rozmowy na ten temat, których efektem było podpisanie czterostronnego porozumienia pomiędzy Gminą Piecki, Mrągowo i Nadleśnictwami w Strzałowie i Mrągowie – mówi Piotr Piercewicz, wójt Gminy Mrągowo. – Wspólnym wysiłkiem przygotowany został projekt, pozyskane zostało dofinansowanie, a teraz możliwa jest realizacja. Ten szlak, prócz Mazurskiej Pętli Rowerowej będzie jednym z produktów turystycznych naszej gminy.

Na terenie Gminy Mrągowo szlak będzie zaczynał się w Nikutowie, wiódł będzie starym nasypem kolejowym, aż do osady Kromnice. Łączna długość ścieżki w naszej gminie to 5,4 km. Na terenie gminy Piecki szlak dalej będzie biegł w okolicach starego nasypu kolejowego, w większości terenami leśnymi, aż do Piecek, w których skręci w kierunku Dobrego Lasku i zakończy się w Krutyniu. Łączna długość całej ścieżki na terenie obu gmin to ok. 21,5 km.

- Wartość dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 to ponad 4,8 mln zł, przy koszcie całkowitym działania 5,7 mln zł - informuje Hubert Sadownikow, sekretarz Gminy Piecki.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5