Wystawa dokumentująca protesty na Białorusi

2021-09-27 11:20:04(ost. akt: 2021-09-27 11:46:28)

Autor zdjęcia: Wolha Szukajła

Siedmioro fotografów, siedem pełnych emocji, osobistych relacji z protestów na Białorusi, które tworzą poruszającą wystawę fotografii: „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI”. Można ją obejrzeć w Mrągowskim Centrum Kultury do 15 października.
„Żywie Białoruś”, „Ukochanej nie oddamy”, „Ja wychodzę”, „Idź precz ty i twój OMON” to typowe hasła, które można było usłyszeć i zobaczyć na ulicach miast Białorusi. Wystawa fotograficzna „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” dokumentuje spontaniczne protesty, które wybuchły na Białorusi po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. Każdy z siedmiorga autorów prac - Daria Buriakina, Nadia Bużan, Andriej Liankiewicz, Lesya Pcholka, Wolha Szukajło, Julia Szabłowska i Aleksander Wasukowicz - widzi te wydarzenia trochę inaczej.

- Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie walczą z aparatami w dłoniach. Są zaangażowanymi dziennikarzami i artystami, jak nigdy dotąd, pewni siebie i dumni ze swojego społeczeństwa. Poprosiliśmy ich też o „dopowiedzenie” dla nas całego kontekstu: kogo spotykają na ulicach, jak się czują, czy jest bezpiecznie, jak się zmieniło ich życie w ostatnich miesiącach. Zapytaliśmy także, czego im trzeba życzyć. Tutaj są zgodni: wolnego kraju, wolnej Białorusi! – mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.

Fot. Andriej Liankiewicz

- Nagroda im. Sacharowa to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. Celem naszej wystawy jest uhonorowanie laureatów Nagrody i jednocześnie pokazanie, że Europa wspiera ich i pamięta o ich dramatycznej walce o podstawowe wartości, takie jak uczciwe wybory – podkreśla Ewa Michnowska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, organizator wystawy. – Oprócz relacji fotograficznej na wystawie będzie można obejrzeć ich świadectwa w formie krótkich wywiadów: dowiedzieć się, kim są i jak przeżywają te trudne chwile - dodaje.

- Wiele miesięcy po wydarzeniach, które stały się tematem wystawy, walka o prawa człowieka na Białorusi jest wciąż aktualna. Wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, w tym nasi przyjaciele – przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, którzy są przetrzymywani w więzieniu. Sztuka ma ogromną moc wyrazu. Przybliżając sytuację osób walczących o wolność Białorusi, chcemy okazać im naszą solidarność – mówi Marta Szymborska z Mrągowskiego Centrum Kultury.

Fot. Daria Buriakina

Wystawę fotograficzną „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” można oglądać do 15 października, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00 – 18:00, w soboty i niedziele w godz. 12.00 – 18.00 w Mrągowskim Centrum Kultury, ul. Warszawska 26 w Mrągowie. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana 4 marca br. w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

Współorganizatorem wystawy jest Mrągowskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wystawą objęła Telewizja Biełsat.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5