Mrągowo się rozkręca. Popis gospodarzy

2021-07-16 08:00:00 (ost. akt: 2021-07-16 07:20:48)

Autor zdjęcia: Mateusz Klimek/Milko Mazury MTB

KOLARSTWO GÓRSKIE || Blisko 300 specjalistów od "dwóch kółek" wzięło udział 10-11 lipca w czwartej tegorocznej odsłonie cyklu Milko Mazury MTB. Triumfatorem najtrudniejszego z wyzwań Bike Park Poręby XC został Paweł Kowalkowski (Piasecki Concept).
Ceniony nie tylko na Warmii i Mazurach, ale i w całej Polsce cykl dość długo kazał na siebie czekać w stolicy naszego powiatu. Inauguracja sezonu miała miejsce 29-30 maja w Iławie. Później Piecki (12-13 czerwca), Mikołajki (26-27 czerwca)... Wreszcie, w sobotę, wybiła "godzina 0".

Bazę wyścigu stanowiło Miasteczko Sportowe zlokalizowane w Bike Park Poręby. Organizatorzy określili trudność każdej z tras na "4" (w pięciostopniowej skali). Starsi stanęli w szranki na 4,2-kilometrowej pętli (przewyższenie 160 m). W zależności od kategorii, uczestnicy pokonywali ją odmienną liczbę razy (PRO — 7 rund, EXPERT — 5 rund, HOBBY — 3 rundy, FUN — 1 runda).

Wykręcili medale

Najlepszym wśród "profesorów" okazał się Paweł Kowalkowski (Piasecki Concept), który linię mety minął po 1 godzinie, 41 minutach i 53 sekundach. Pewnym swego nie mógł być jednak niemal do ostatnich metrów. Marcin Białobłocki wykonanie zadania zameldował ledwie 24 sekundy później, a 3. miejsce na podium wywalczył Sarunas Pacevicus. Żadna z pań nie zdecydowała się zmierzyć z wspomnianym wyżej wyzwaniem.

Płci pięknej nie zabrakło natomiast w kat. expert, co złotym, "kobiecym" krążkiem potwierdziła Gaberiela Janowicz (43. OPEN Pasecki Concept). W klasyfikacji OPEN królowali Paweł Oktaba (TK Masters Giżycko), Paweł Gołębicki i Adrian Piłat.

Zmagania "hobbystów" zdominował — ku uciesze miejscowych kibiców — Kacper Taraszkiewicz. Utalentowanemu reprezentantowi Mrągowskiego Stowarzyszenia Rowerowego na prestiżowym "pudle" towarzyszyli Hadrian Gruszewski i Bartłomiej Chodań. Wśród pań najlepsza na tym dystansie okazała się Aiste Batautaite, która w walce o 1. miejsce wyprzedziła Magdalenę Kołodziejczyk (OSP Krutyń).

Wspomniany Hadrian Gruszewski — reprezentujący MkK Mława — poza "hobbystycznym" srebrem zgarnął w weekend także złoto kat. FUN (wyprzedzając m.in. Tomasza Cierpickiego i Joachima Kowalskiego). Wśród pań najlepiej wypadła Aleksandra Wielguszewska (MSR Olsztyn).

Prawdziwie piękne zawody w wykonaniu gospodarzy można było podziwiać szczegolnie w kat. młodzik, w której mrągowianie zgarnęli wszystkie cztery czołowe lokaty (1. Karol Balcerczyk, 2. Marcel Skrocki, 3. Patryk Sobociński i 4. Patryk Okrągły). Na konto Mrągowa kolejne złoto dopisał i Wiktor Kajetaniak, "as" kategorii żak. Wśród "wentylków" najlepszy był Błażej Wróblewski (Szprycha Giżycko), wśród "bystrzaków" Maksymilian Dąbrowski (Belta Team Gdańsk), a wśród skrzatów Leon Bednarek.

Zgodnie z tradycją nie zapomniano i o najmłodszych, których znaczna część ścigała się w centrum miasta, bezpośrednio na promenadzie przy mrągowskim molo (junior strider racing). Po kolejnym "złotku" do kolekcji dopisali Agata Siwik (SR1), Wojciech Beń (SR2), Kacper Kleszcz (SR3) i Szymon Kowalski (SR4).

Wrócą do Mrągowa

Nim opadł kurz po "weekendowym kręceniu", ekipa spod związanego nierozerwalnie z naszym powiatem szyldu Milko Mazury MTB już ruszyła z przygotowaniami do kolejnej odsłony. Wkrótce święto kolarskie przeniesie się do Pasymia ("Cztery Wieże Nad Kalwą, od 31 lipca do 1 sierpnia), Giżycka ("Bitwa O Twierdzę Boyen"), Rynu ("Wyścig O Jelenie Rogi"), Węgorzewa ("Bike Tour Węgorzewo") i Pisza ("Na Skraju Puszczy Piskiej"). Wielki finał — tak jak miało to miejsce wielokrotnie w przeszłości — oznacza powrót do Mrągowa. Właśnie u nas (25-26 września) sezon zmagań zakończy słynny "Wyścig O Niedźwiedzią Łapę".

Kamil Kierzkowski

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5