Ruszyła Akcja "Płazy" [ZDJĘCIA]

2021-04-01 14:32:24 (ost. akt: 2021-04-01 16:08:48)

Autor zdjęcia: fb Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Mazurski Park Krajobrazowy rozpoczął kolejną edycję Akcji "Płazy". Jej celem jest m.in. zapewnienie płazom bezpieczeństwa w dotarciu do zbiorników wodnych.
Jak się okazuje, wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów są objęte ochroną gatunkową. - Płazy są gatunkami amfibiotycznymi, czyli żyją zarówno w środowisku wodnym jak i lądowym. Wszystkie odbywają rozród w środowisku wodnym, co wiąże się z wędrówkami z miejsc zimowania do zbiorników, w których złożą jaja - mówi Krzysztof Wittbrodt, dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego w siedzibą we wsi Krutyń.

Fot. fb Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Celem rozpoczętej 30 marca akcji jest ograniczenie śmiertelności płazów oraz umożliwienie im bezpiecznego dotarcia do zbiorników wodnych. Na drodze prowadzącej do Krutynia, pomiędzy Jeziorem Krutyńskim a śródleśnym zbiornikiem pracownicy parku rozstawili specjalne bariery, aby zapobiec przedostawaniu się płazów na jezdnię. Szczególnie w czasie wiosennych rozrodów migracja na tym odcinku jest intensywna. Niestety najczęściej kończy się to tragicznie dla tych małych zwierząt.

Fot. fb Mazurskiego Parku Krajobrazowego

- Płazy natrafiając na płotki podążają wzdłuż bariery i trafiają do wkopanej pułapki. Codziennie pułapki są opróżniane a płazy przenoszone na drugą stronę jezdni. Podczas dyżuru określana jest liczebność i gatunek płazów, co pozwala na bieżący monitoring stanu populacji płazów na danym stanowisku - opowiada dyrektor MPK. - Akcja będzie prowadzona do końca maja - dodaje.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5