Ważne dla podatników: wystartował Twój e-PIT

2021-02-21 10:01:12 (ost. akt: 2021-02-21 10:03:20)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z powodu pandemii koronawirusa urzędy skarbowe w całej Polsce działają na innych zasadach. Każdą wizytę trzeba rezerwować telefonicznie lub za pośrednictwem strony www.podatki.gov.pl. Nasz podatkowy obowiązek możemy wypełnić bez wychodzenia z domu.
Fiskus stworzył też dodatkowe udogodnienie. Od 2020 roku rozliczenie podatników wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Dzięki temu otrzymamy do weryfikacji wypełnione deklaracje podatkowe.

— 15 lutego KAS udostępni podatnikom ich zeznania roczne przygotowane na podstawie posiadanych danych — informuje Renata Kostowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. — Z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać osoby rozliczające się na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT- 37 i PIT- 38. Dzięki tej usłudze nie ma potrzeby wypełniania wniosków czy składania deklaracji, żeby rozliczyć swój podatek.

Jeśli nie zweryfikujemy samodzielnie naszych zeznań, zostaną one automatycznie zatwierdzone na podstawie informacji wprowadzonych przez KAS. Deklaracje za 2020 rok możemy zobaczyć na stronie podatki.gov.pl w zakładce „Twój e-PIT”. Ale najpierw musimy się zalogować. Zrobimy to za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Wówczas uzyskujemy dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego.

Na „Twój e-PIT” dostaniemy się także, podając swój PESEL lub NIP. W tym przypadku procedura jest bardziej skomplikowana.
Oprócz PESEL-u i NIP-u trzeba przygotować kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), a potem potwierdzić kwotą nadpłaty podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

— Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero), należy zalogować się przez login.gov.pl — dodaje Renata Kostowska.

Jeśli należy nam się zwrot podatku, pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 roku obsługa kasowa w US została zniesiona. Kwota może zostać zwrócona na rachunek bankowy, przesłana przekazem pocztowym (za opłatą 8 zł) bądź zwrócona w kasie, ale tylko w wybranych urzędach pocztowych w województwie warmińsko-mazurskim.

ps

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5