Na co wydać miliard w ciągu minuty?

2021-01-30 12:54:27(ost. akt: 2021-06-28 16:58:44)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Nasz region może sporo zyskać. Musimy się jednak dobrze przygotować do kilku bardzo ważnych projektów Unii Europejskiej.
W naszym studio TV gościliśmy ostatnio kilku znamienitych gości. Rozmawialiśmy o szansie jaką dla naszego regionu jest Europejski Zielony Ład. Europa do tej nie miała tak śmiałej strategii zmieniającej przyszłość. Ten plan, jeżeli się powiedzie ( a musi) zmieni Europę, a może i świat. — To jest taki moment dla Europy jak lądowanie człowieka na Księżycu — powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, kiedy po raz pierwszy zaprezentowano publicznie jego założenia. I nie ma w tym przesady. Ba można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jego realizacja będzie miała dla nas ważniejsze następstwa niż ten pierwszy krok człowieka na księżycu.

Głównym założeniem Zielonego Ładu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku czyli zredukowanie emisji gazów cieplarnianych do poziomu zero netto. Żeby to osiągnąć musimy dokonać wielkiego wysiłku, zmienić gospodarkę i tak naprawdę dokonać olbrzymiego skoku cywilizacyjnego. Zmianą nie będzie bowiem tylko odejście od węgla, ale też zmiany w całej gospodarce i przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym. To model, który zakłada zmniejszanie zużycie surowców i maksymalnie wydłużenie cyklu życia produktu, a tym samym redukcję ilości wytwarzanych odpadów.

To także, co szczególnie dla nas ważne, zmiany w rolnictwie. W strategii rolnej „Od pola do stołu” założono do 2030 roku zwiększenie w skali całej Unii rolnictwa ekologicznego do 25 proc. wszystkich upraw czy ograniczenie pestycydów stosowanych w rolnictwie o 50%.

Urszula Anculewicz (Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego), Jorge Gimeno-Pawłowski (doradca w zakresie spraw europejskich), Marek Gołota (przedstawiciel Komisji Europejskiej), Adam Krzyśków (współzałożyciel fundacji PRO-MASURIA zajmującej się promowaniem energetyki obywatelskiej), Bożena Olszewska-Świtaj (wójt gminy Górowo Iławeckie)

W dyskusji udział wzięli:

Osiągnięcie założeń Europejskiego Zielonego Ładu będzie wymagało gigantycznych nakładów inwestycyjnych liczonych w bilionach euro. Co ważne, ekologiczna transformacja Unii, będzie odgrywać centralną rolę w odbudowie po kryzysie związanym z Covid-19. W utworzonym przez Unię funduszu odbudowy Next Generation prawie 40% środków będzie przeznaczonych na „zielone inwestycje”. Bedzie to więc nie tylko odbudowa, co przestawienie naszych gospodarek na "zieloną ścieżkę rozwoju. W sumie na ten cel przeznaczono 750 mld euro, z czego Polsce przypadnie około 60 miliardów.

W czasie naszej debaty założyliśmy sobie, że warmińsko-mazurskie w formie pożyczek i bezpłatnych grantów otrzyma miliard euro. Każdy z jej uczestników miał minutę, aby je podzielić . Jak to zrobił, możecie zobaczyć na filmie.

Do Europejskiego Zielonego Ładu jeszcze nie raz będziemy wracać czy w to materiałach prasowych czy telewizyjnych. Będziemy się też spierać o zakres planu. Musimy jednak za każdym razem mieć na uwadze słowa Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej: „Neutralność klimatyczna nie jest już kwestią wyboru, jest bez wątpienia koniecznością”





Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl






2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5