Pierwsze głosy na sołtysów oddane

2021-01-23 09:44:09 (ost. akt: 2021-01-26 10:23:10)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

Trwa nasz plebiscyt SuperSołtys 2021. W akcji biorą udział sołtysi z całego województwa, w tym 93 zwierzchników sołectw z powiatu mrągowskiego.
Sołtys dba o każdą sprawę dotyczącą jego sołectwa. Od spraw społecznych przez infrastrukturę i inwestycje, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców, być również otwarty na ich potrzeby, znać ich problemy. Sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której nie jest obojętny los sąsiadów. Gdy pojawia się problem, szuka rozwiązania. To do niego mieszkańcy wsi pukają, gdy potrzebują rady.

Co roku nasza akcja zostaje dobrze przyjęta przez naszych czytelników. Dostajemy setki maili i ciepłych uzasadnień wyboru sołtysów, których pragną państwo docenić. Ubiegły rok był dla nich wyjątkowym wyzwaniem. W związku z pandemią musieli stawić czoła nowym problemom. Dlatego liczymy na to, że czytelnicy pomogą nam wskazać najlepszego sołtysa w regionie. Tego, który działał skutecznie, pomimo przeciwności, z jakimi wszyscy się mierzyliśmy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. Palmę pierwszeństwa w naszej zabawie w roku 2020 panowie również oddali kobiecie. SuperSołtysem 2020 w powiecie mrągowskim została Beata Gut z sołectwa Kozłowo w gminie Sorkwity. Tytuł Srebrnego Sołtysa zdobył Ryszard Możdżeń z sołectwa Babięta w gminie Piecki. Brązowym Sołtysem został Marcin Bahr, sołtys z Pustnik w gminie Sorkwity.

Jak będzie w roku 2021? Początek naszej zabawy też jest bardzo "kobiecy". W pierwszej piątce mamy aż trzy panie, w tym dwie na czele rankingu. Na prowadzenie wysunęła się Anna Gołaś z sołectwa Cierzpięty (gm. Piecki), która dodatkowo znajduje się również "TOP 10" całego województwa. Po piętach depcze jej Małgorzata Fabisiak z sołectwa Dobry Lasek (gm. Piecki). Pierwsze podium zamyka Andrzej Gertner, sołtys z Kiersztanowa (gm. Mrągowo).

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI?

Kandydatury na "Super Sołtysa 2021" wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje mediów Grupy WM. Organizator, układając listy korzysta z ogólnodostępnych spisów znajdujących się na stronach urzędów gmin. Nazwiska sołtysów z powiatu mrągowskiego należy przysyłać na adres: mragowo@gazetaolsztynska.pl. Na zgłoszenia z uzasadnieniem kandydatury czekamy do 19.02. 2021 roku do godziny 15.00.

DO KIEDY TRWA GŁOSOWANIE?
Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gazetaolsztynska.pl. Koszt jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego. Przewidziana jest również nagroda dla zwycięskiego sołectwa. Każdy pełnoletni mieszkaniec sołectwa, którego zwierzchnik zostanie SuperSołtysem 2021 w regionie otrzyma bezpłatną roczną e-prenumeratę "Gazety Olsztyńskiej".

Tytuły SuperSołtysa 2021 oraz Srebrnego i Brązowego Sołtysa zostaną przyznane również na szczeblu powiatowym. Każdy pełnoletni mieszkaniec sołectwa, którego sołtys okaże się być najlepszy w powiecie, otrzyma bezpłatną trzymiesięczną e-prenumeratę "Gazety Olsztyńskiej" i "Kuriera Mrągowskiego".


RANKING POWIATOWY


RANKING REGIONALNY

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5