Rusza testowanie nauczycieli

2021-01-11 09:26:47(ost. akt: 2021-01-11 09:36:05)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: WOT

11 stycznia w całej Polsce rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. W powiecie mrągowskim, do udziału w testach, zgłosiło się 249 osób. Badania, które są dobrowolne i bezpłatne, potrwają do 15 stycznia 2021 r.
– W naszej szkole, do badań, zgłosiło się około 40 osób, co stanowi mniej więcej 50% całego personelu, związanego z klasami I-III – mówi Dariusz Żyłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie. – Osoby, które nie będą brały udziału w badaniach, przechorowały już COVID-19 i są tzw. ozdrowieńcami lub po prostu nie wyraziły chęci udziału.

– Testy na obecność koronawirusa prowadzone są na zasadzie dobrowolności, więc uczestnictwo w nich zależy tylko i wyłącznie od woli osób, do których skierowane jest badanie – dodaje Wojciech Kordaczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Mrągowie. – W mojej placówce zgłosiło się około 30% personelu.

Badania w powiecie mrągowskim rozpoczną się we wtorek, 12 stycznia. Pobór wymazów będzie odbywał się w dwóch punktach: w hali sportowej przy ulicy Kopernika w Mrągowie i hali przy ulicy Papieża Jana Pawła II w Mikołajkach. W całym powiecie mrągowskim badaniu chce poddać się 249 osób.

Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu.

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5