Ciekawe miejsca, gry terenowe i piękne zdjęcia. MPK w "pigułce"

2020-12-08 20:20:00 (ost. akt: 2020-12-08 20:48:57)
Dzięki aplikacji można m.in. zaplanować rekreacyjny spacer czy wycieczkę

Dzięki aplikacji można m.in. zaplanować rekreacyjny spacer czy wycieczkę

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Mazurski Park Krajobrazowy doczekał się swojej pierwszej aplikacji. Teraz jeden z najpiękniejszych zakątków Mazur można mieć ze sobą na co dzień w kieszeni. I to zupełnie za darmo. Niedługo ukaże się też nowy przewodnik i mapa.
Zakończono już testowanie aplikacji i jest ona dostępna do bezpłatnego pobrania. — Mamy nadzieję, że okaże się idealnym narzędziem dla osób szukających dobrego przewodnika po Parku — mówi Krzysztof Wittbrodt, dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego, mającego swoją siedzibę we wsi Krutyń.. — Niemal wszyscy podróżują z telefonami używając najróżniejszych aplikacji, jednak z tego co zauważyliśmy żadna nie "spina" naszych wszystkich szlaków i atrakcji w regionie. Wykonawca dał nam też możliwość samodzielnego rozwijania tego narzędzia poprzez dodawanie kolejnych punktów, zdjęć, opisów i szlaków — dodaje Wittbrodt. Podkreśla przy tym, że jest to pierwsza taka aplikacja Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Prace nad nią trwały od lipca 2020, równolegle z przygotowaniem nowego przewodnika i mapy.

Co znajdziemy w tej bezpłatnej aplikacji. Przede wszystkim są to propozycje tras pieszych i rowerowych. Każda trasa jest oznaczona na mapie w trybie offline, a dzięki GPS użytkownik będzie mógł określić swoją aktualną pozycję. Oczywiście wielbiciele kajaków znajdą tutaj również Szlak Kajakowy Rzeki Krutyni wraz z opisem.

Oznakowane i opisane są także ciekawe miejsca i obiekty warte uwagi. Możemy tutaj zapoznać się z informacjami o m.in. Muzeum Leśnym w Spychowie, Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Stacjach Badawczych PAN w Popielnie i Kosewie, zabytkowej wyłuszczarni nasion w Rucianem-Nidzie, czy klasztorze Starowierców w Wojnowie. Co ciekawe - wchodząc w poszczególne miejsca dostajemy też informacje o powiązanych trasach i szlakach. I co najważniejsze - nie brakuje tu zdjęć prezentujących piękno naszego regionu.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą tutaj również gry terenowe. Aktualnie są dwie: "Za sójkami i pszczołami po zagadki z przygodami" oraz "Do jezior i drze woła nas przygody zew". Z czasem gier ma przybywać i będą one wymieniane.

W aplikacji znajdziemy też kalendarz wydarzeń, Poradnik Turysty oraz czytnik kodów QR. Treść została przygotowana w trzech wersjach językowych - polskiej, niemieckiej i angielskiej. — Dodatkowo sama aplikacja jest zintegrowana z nowym przewodnikiem papierowym i mapą, które też już wkrótce się ukażą — informuje Krzysztof Wittbrodt.

Aplikacja jest częścią projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego pn. „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego” który jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Wykonawcą aplikacji jest Amistad.

Wojciech Caruk
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5