Oszuści działają na "policjanta"

2020-09-25 20:00:00(ost. akt: 2020-09-25 18:23:50)

Autor zdjęcia: Pixabay

Na terenie Mrągowa usiłowano oszukać starsze osoby metodą ,,na policjanta”. Na szczęście żadna nie dała się okraść i natychmiast poinformowała policję.
W piątek, 18 września co najmniej dwóch mieszkańców miasta odebrało telefony od osób podających się za policjanta. Oszust próbował wmówić ofiarom, że ich pieniądze zgromadzone w banku są zagrożone, bo pracownicy banku współpracują z przestępcami. W ten sposób nieznajomi usiłowali oszukać seniorów na znaczną ilość pieniędzy. Do mieszkania jednej z rodzin nawet zapukał oszust. Na szczęście seniorzy wykazali się dużą ostrożnością i nie uwierzyli słowom oszustów, dzięki czemu nie stracili pieniędzy.

- Ku naszemu zadowoleniu coraz mniej osób daje się oszukać. Dlatego przestępcy próbują zmieniać metody i taktyki swojego przestępczego procederu. Oprócz metody ,,na wnuczka” oszuści podszywają się za policjantów, pracowników administracji czy służby zdrowia - mówi asp. Dorota Kulig, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

Policja przypomina

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności bez konsultacji z kimś do kogo mamy zaufanie – sąsiad, krewny, znajomy. Czasem wystarczy zadzwonić do kogoś z rodziny i zapytać czy taka sytuacja jest możliwa, czy jakiś członek naszej rodziny rzeczywiście potrzebuje pieniędzy.

W przypadku oszustów działającą metodą ,,na policjanta”, pamiętajmy, że policjanci nigdy nie angażują żadnych osób w swoje działania policyjne, ani nie żądają wypłaty pieniędzy przez telefon. Jeśli czujemy, że ktoś chce nas oszukać zakończmy rozmowę.

Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy komuś o podejrzanym telefonie, jak również poinformujmy o tym fakcie policję.

Jeśli ktoś ma stary numer stacjonarny to warto się zastanowić nad jego zmianą i zastrzeżeniem, ponieważ przestępcy często korzystają ze starych książek telefonicznych. A tam jak „na tacy” mają podane dane osobowe: imię i nazwisko, adres i numer telefonu, stąd czerpią wiedzę przestępcy.

Źródło: KPP Mrągowo


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5