Mrągowo. Powstał poemat z okazji jubileuszu miasta

2018-05-22 18:00:00(ost. akt: 2018-05-23 11:09:18)
Autor z żoną Anną i szwagierką Jadwigą w Barcelonie

Autor z żoną Anną i szwagierką Jadwigą w Barcelonie

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Stefan Zaniuk, mrągowski samorządowiec i lokalny twórca jest autorem poematu o historia i rozwój miasta. Jego dzieło powstało z okazji 670-lecia Mrągowa.
Lubię czytać poezję. W swoim życiu poznałam twórczość wielu poetów. W pięknych słowach przelewali na papier swoje przemyślenia nie oczekując nagród i zaszczytów. Wielu z nich doceniły dopiero następne pokolenia.

W ostatnim czasie miałam zaszczyt przeczytać poemat naszego lokalnego twórcy, którego już teraz śmiało mogę nazwać poetą. To nasz mrągowianin, kolega, sąsiad, współpracownik. Jednoczenie człowiek, który od lat aktywnie działa w Samorządzie Miasta Mrągowa — Stefan Zaniuk. Zbliżający się jubileusz 670-lecia miasta Mrągowa postanowił uczcić w sposób niebanalny i niezapomniany. Napisał wielostronicowy utwór pt. „Historia i rozwój naszego Mrągowa poemat”.

Poetycko opisane dzieje Mrągowa z wyszczególnieniem infrastruktury, religii, stosunków międzyludzkich, szkół, cmentarzy, urzędów i wielu innych obiektów. Wszystko wkomponowane w barwnie opisaną przyrodę naszego regionu. Poemat zawiera bogactwo przypisów zawierających daty, nazwy obiektów często w języku niemieckim, nazwiska działaczy. Wnikliwy czytelnik zauważy niezwykłą historyczną chronologię zdarzeń.

Dobór słów i rymów sprawia, że zawarta w nim wiedza jest dla odbiorcy zrozumiała, przejrzysta i łatwa do zapamiętania. To utwór, który po przeczytaniu pozostawi ślad w naszych umysłach i sercach. Taka forma przedstawiania dziejów naszego miasta powinna zachęcić każdego mieszkańca do przeczytania i zachowania tomiku w swojej biblioteczce dla potomnych. Proponuję również by nauczyciele zachęcili uczniów do poznania tego dzieła poświęcając co najmniej godzinę lekcji historii i języka polskiego na jego omówienie.

Poemat będzie dostępny w czasie Dni Mrągowa. Życzę miłego spędzenia czasu z tym pięknie napisanym dziełem.

Anna Pichała

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5