Majówka Dzieci Wojny [ZDJĘCIA]

2018-05-11 11:39:14 (ost. akt: 2018-05-11 12:27:15)

Autor zdjęcia: Paulina Prusinowska

9 maja był dniem uroczystego zebrania członków Mrągowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny.
Dzieci Wojny działają od 1972 roku, założycielką stowarzyszenia była Ewa Szelburg Zarembina - znana pisarka, poeta Jarosław Iwaszkiewicz wraz z innymi np. byłymi więźniami z Oświęcimia. Nasz Mrągowski Oddział powstał 6 kwietnia 2001 roku i aktualnie liczy około 200 członków.

Stowarzyszenie zrzesza małoletnie ofiary II wojny światowej a ich celem jest pielęgnowanie patriotyzmu i przekazywanie młodemu pokoleniu “żywej historycznej prawdy” aby ten ciężki okres był znany nie tylko z nauki historii i filmów fabularnych.

Spotkanie rozpoczęliśmy osobistym hymnem Dzieci Wojny i uczciliśmy minutą ciszy wieczny spoczynek poległych. Przemówił prezes stowarzyszenia Zygmunt Rośleń, który mówił “póki jeszcze żyjemy nie pozwolimy o sobie zapomnieć”. Stowarzyszenie pozostawiło po sobie trwałe pamiątki, Pomnik Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP, pod którym między innymi widnieje napis “polskim dzieciom ofiarom wojny 1939-1945”. Podobnie, rondo przy ul. Wolności otrzymało nazwę “Rondo Dzieci Wojny” dzięki szczególnemu zaangażowaniu burmistrz Otolii Siemieniec, która była obecna na spotkaniu. Obecni byli też - Halina Sawicka prezes M.U.T.W. w Mrągowie, mjr. Bartosz Dubyk, Julian Osiecki dyr. MOPS i przew. Sejmiku W.M, Marek Szabelski wł. Piekarni-Cukierni oraz przedstawiciele redakcji Kuriera Mrągowskiego.

Wyróżniona podczas spotkania została burmistrz Otolia Siemieniec, która wspiera inicjatywy stowarzyszenia na wiele sposobów. Oprócz tego dostrzeżone zostały działania Marka Szabelskiego, otrzymał Złotą Odznakę Honorową Stowarzyszenia Dzieci Wojny przyznaną przez główny zarząd stowarzyszenia w Łodzi oraz szczególne podziękowania od członków naszego Mrągowskiego Oddziału za wsparcie, między innymi poprzez podarki ze swojej cukierni.

Po oficjalnej części spotkania, mogliśmy cieszyć się smakami kuchni polowej i muzyką Ryszarda Wilka, który rozpoczął zabawę piosenką “Cicha woda brzegi rwie”.

Wojciech Sienkiewicz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5