Jubilat zasłużony dla Mrągowa
2018-02-12 13:50:24(ost. akt: 2018-02-12 14:49:43)
Dziewięćdziesiąte urodziny obchodził niedawno Wacław Fiedotow, zasłużony dla Mrągowa. Z okazji jubileuszu panu Wacławowi życzenia złożyła osobiście burmistrz Otolia Siemieniec oraz dyrektor MOPS w Mrągowie Julian Osiecki.
Wacław Fiedotow urodził się 6 lutego 1928 roku we wsi Gabowe Grądy koło Augustowa. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego beztroskie dzieciństwo skończyło się 22 czerwca 1941 roku, kiedy rozpoczęła się okupacja niemiecka. 18 marca 1943 roku pan Wacław został wywieziony wraz z rodziną do przymusowej pracy u niemieckiego gospodarza w Prusach Wschodnich. W drugiej połowie 1944 r. zabrany do obozu, gdzie pracował przy różnych pracach ziemnych, a zwłaszcza przy kopaniu okopów. Następnie brał udział w walkach w Prusach Wschodnich.
Po wojnie skończył szkołę i został podoficerem. W 1947 r. postanowił wrócić do rodzinnej wsi. Tam pomagał bratu budować dom. Skończył Technikum Rolnicze w Ełku. W 1951 r. założył rodzinę i osiadł na stałe w Mrągowie, skąd pochodziła jego żona. Pan Wacław przez 20 lat pracował w administracji państwowej. Udzielał się społecznie w pracach Miejskiej, a później Gminnej Rady Narodowej w Mrągowie jako przewodniczący.
Na emeryturze zajmuje się spisywaniem wspomnień w kronice, która liczy parę tomów. Jego wspomnienia wojenne ukazały się w "Kurierze Mrągowskim". Był prezesem ZBoWiD. Chętnie zgadzał się na wszelkie spotkania z tymi, którzy chcieli poznać jego wojenne przeżycia. W 1980 r. został patronem drużyny harcerskiej w Górowie Iławeckim. Młodzi harcerze chcieli go w ten sposób wyróżnić za udział w walkach na tamtejszych ziemiach.
Obecnie, ze względu na wiek i stan zdrowia, nie wychodzi z domu, ale chętnie rozmawia ze wszystkimi, którzy chcą go odwiedzić.
Życiorys na pisała córka Katarzyna Kempska
Czytaj e-wydanie ">kliknij.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez