Czytam, bo lubię: Opowieść o jagiellońskich królewnach

2017-12-09 12:00:00(ost. akt: 2017-12-10 12:12:50)

Autor zdjęcia: biblioteka miejska

Czytam bo lubię to akcja, którą zachęcamy Czytelników do czytania. Przedstawiamy lekturę, po którą warto sięgnąć. Dziś polecamy powieść A.Brzezińskiej.
Anna Brzezińska stworzyła powieść historyczną, jakiej w polskiej literaturze jeszcze nie było. To kronika życia codziennego epoki Jagiellonów. Epoki, w której tak wiele mówimy o królach i rycerzach, a tak mało o... kobietach. Poza królową Boną. Tymczasem życie jej czterech rodzonych córek: Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny oraz pasierbicy Jadwigi było przecież równie ciekawe, pełne namiętności, łez, tragedii.

Autorka przedstawia Wawel z nietypowej, bo niemęskiej, perspektywy. Zagląda do sypialni i komnat porodowych, zdradza szczegóły korespondencji, ukazuje problemy adaptacyjne młodych arystokratek na obcych dworach – niemoc wobec mężowskiej pogardy, okrucieństwa czy szaleństwa.

Czytelnik ma okazję zobaczyć Polskę Jagiellonów oczami kobiet i przekonać się, jak ważną rolę odegrały w historii Polski. Poza tym główna bohaterka powieści, czyli Dosia nie jest postacią fikcyjną. Karlica była ulubienicą Katarzyny, jednej z córek królowej Bony. Cieszyła się również zaufaniem samej królowej, która zezwalała na jej uczestnictwo w spotkaniach z politykami. Wykształcona i przebiegła karlica odegrała bardzo istotną rolę na dworze Jagiellonów i najprawdopodobniej uchroniła królewnę Katarzynę przed utratą tronu, a na pewno przed śmiercią.

Tej książki nie da się zaklasyfikować – czyta się ją zarówno jak dzieło historyczne, jak i powieść. Dbałość o szczegół, sięganie do źródeł historycznych, są jej niewątpliwymi atutami. Autentyczne postacie mieszają się ze światem fikcji, a białe plamy historii zostają skrupulatnie uzupełnione fantazją autorki. Samo osadzenie akcji w XVI-wiecznym Krakowie miejscami nadaje książce cechy reportażu.

Książka „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach” dostępna jest w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5